Fmenk
 
Trzsfejlds - Evolci

A knny navigcihoz:
Korai fejlds
stpusok, Rokonok, A mai l, Az arab, a berber s a spanyol lhatsa, Keresztezsek

Az evolci

Bevevezet

A l evolcija tbb, mint 60 milli ve kezddtt. A mai lovak legrgebbi snek smaradvnyait szak-Amerika dli rszn talltk meg. A ngyujj kb. rka nagysg llat az Eohippus nevet kapta. Ez az elnevezs az eocnbl, mintegy 50 milli vvel ezeltti "hajnalkorbl" s a l grg nevbl - hippos - tevdik ssze.

A korai fejlds

  Az Eohippusnak 4-4 lbujja volt az ells, s 3-3 a htuls lbain. Talpa puha, a lbfejn, mindegyik lbujjon pataszer krm foglalt helyet. Ezen llatok kb. 25 cm magasak voltak: a htuk vlltl sllyedt, faruk alacsonyabban volt mint a vlluk. Az Eohippusnak les kis fogai voltak, kt szeme a feje kzepn lt. De az llat csak alig-alig hasonltott a mai lra. Az eohippus mocsaras terleteken lt, s feltehetleg fak szn volt. Az llat az amerikai kontinensen fejldtt ki, s az Amerikt, Eurpt, zsit sszekt szrazfldi-hidakon terjeszkedett el kelet s nyugat fel egyarnt. Mintegy 40-35 milli vvel ezeltt kihalt.

  A kvetkez fontos fejldsi fok a Mesohippus volt: birka nagysg llat, amely 40-06 milli vvel ezeltt az oligocnben lt. A Mesohippusnak ugyan mg mindig puha a talpa,de lbfejenknt csak 3-3 lbujja volt.A kzps lbujj nagyobbra ntt,mint a kt oldals, s a testsly nagyobb rszt hordozta. Ez arra utal, hogy a puha lptalajt kemnyebb vltotta fel. A Mesohippus a levelektl bernykolt fldn lt, ezrt feltehetleg cskos szrzetet viselt.
 

A kvetkez 15 milli v alatt, azaz miocnben - 26-10 milli vvel ezeltt - megvltozott az ghajlat s vele egytt a krnyezet is. Az ghajlat szrazabb lett, az erdk nylt fves trsgeknek adtk t helyket. A "lovak" gyorsabban s messzebbre tudtak futni, s ezrt hossz lbuk fejldtt. Ennek az idszaknak a kezdetn a Mesohippust felvltotta a Miohippus: egy nagyobb, a mai pnira hasonlt llat. De mg ez is nagyon kicsi volt, s - mint minden lombevnek - kerek fogai s hrom lbujj lbai voltak.
 A krnyezetnk megvltozsra a lovak elkezdtek fvel tpllkozni. Fogazatuk talakult, a nyakuk is megnylt. Szemk inkbb a fej oldaln foglalt helyet, ami lehetv tette az llat ltszgnek nvekedst. A fl is nagyobb lett, gyhogy az llatok megtudtk hatrozni, hogy merrl rkeznek a zajok. Idkzben tbb lszer llat is kialakult, kztk a hat fontos csoport Amerikban. Kzlk a legfontosabb a Merychippus mintegy 20 milli vvel ezeltt jtt ltre.
 

A Merychippus valsznleg tbb milli vig tfedst mutatott a Miohipussal s a Megahipusszal is, amelynek tagjai nagyobbak voltak a mai lovaknl. A lombev lovak, aligha nem azrt pusztultak ki, mert nem tudtak alkalmazkodni a megvltozott  krnyezeti viszonyoknak. A Merychippus  alkalmazkodott nylt fves trsgekhez. Ennek a nemnek hossz lbai fejldtek, ami lehetv tette, hogy gyorsan el tudjon meneklni a ragadozk ell. Mg mindig 3-3 lbujja volt, de a 2-2  oldals egyre kisebb lett, s fleg a kzps hordozta a test slyt. A puha talp eltnt. Hajlkony inak fejldtek, amelyek szablyoztk s tmogattk a vgtagok sokkal ersebb mkddt. A Merychippusnak hossz lapos hta s nehz feje volt.
 

A Pliohippus volt az utols lloms a mai l, az Equus evolcijban. A nem mintegy 6 milli vvel ezeltt lt a pliocnban, s mint egy els lnak, egyetlen szaruval bentt lbujja - patja volt - volt. A hossz lb llat alkalmazkodott a szavannkon, sztyeppken, prriken val lethez. Mivel itt csak kevs vdelem knlkozott a ragadozk ellen, a lnak kpesnek kellett lennie a gyors meneklsre. Foga megnagyobodott s meghosszabodott, ami lehetv tette hogy az llat a fvet jobban le tudja legelni. A zpfogakban (rlfogakban) barzdk alakultak ki, gy megtudtk rlni a f kemny cellulzt. Mindennek kvetkeztben a pofa megnagyobodott. A Pliohippus kb.122 cm magasra ntt, a zebra, valamint a szamr se is.

stpusok

Vitatott krds, hogyan fejldtt a l ebben az idszakban. Jllehet akkortjt j sok lfajta ltezett, ezek kzl a mai l nyilvnvalan hrom stpustl szrmazik:
Erdei ltl: amely slyos, hossz szr, kb.145 cm marmagassg, s az eurpai lpvidken lt.
zsiai ltl:amely mg ma is l, Przelwalski lnven.
Tarpntl: amely knnyebb l, mg a 19. szzadban is lt orosz sztyeppn.

Ezekbl a lstpusokbl az evolci sorn ngy tovbbi tpus alakult ki: kt l- s kt pnitpus, amelyektl az sszes mai l szrmazik.
Az 1. pnitpus, a kelta pni, amely szaknyugat-Eurpban volt honos. Nyirkos, bartsgtalan tjakon lt. smaradvnyai s barlangrajzok alapjn olyan pnira kvetkeztethetnk, amely az exmoori s az izlani pnival azonos.
A 2. pnitpus olyan pni volt amely szakkelet-Eurpban s zsiban lt. Nagyobb volt mint az 1. pnitpus s durva viszonylag slyos s lass llat, amely esetleg a mai hidegvrek se lehetett. Az llatoknak nagy testk volt, hogy zsrt raktrozhassanak el, s vastag, hossz ti szrzetk. Patjuk szles volt. Az llatok felteheten fak  sznek voltak, htszalaggal, s Przelwalski-lra hasonltottak. Tlk szrmaznak a mai fjord lovak, a norikerek s a highland pnik.
 

A Kzp-zsibl szrmaz 3. tpus kicsiny, kecses, mintegy 140 cm magas l volt, vagy valamivel nagyobb a 2.pnitpusnl: ez az els ltpus karcs s knny volt, hossz nyakkal, hossz flekkel s igen finom szrzettel rendelkezett. Hasonlt az achal-takinire, amely szlssges hsgben s kevs vzben is megl. Feltehetleg a karabahi s az andalziai, valamint a sorraia pni is tle szrmazik.
 A 4.tpus Nyugat-zsiban lt. A tarpn kb.135 cm magas volt s knnyebb mint a 3.tpus. Finomabb fej, magas  tzs fark s vkony szrzet volt. Akrcsak 3. tpus, igen hidegtr volt. Felteheten az arab is tle szrmazik. Legkzelebbi ma l rokona a kspi-pni.
 

Az egyes tpusok kztti nagy szrzeti s csontozati klnbsgek azzal magyarzhatk, hogy a lovak nagy vndorutakat tettek meg s eltr gvek alatt fejldtek tovbb. A talaj, az ghajlat a takarmny befolysolta az evolcijukat. Fejldsk felgyorsult, amikor kb. 6000 vvel ezeltt a mongolok s egyb kzp-zsiai parasztnpek hziastottk ket. Amikor megkezddtt szelekcis tenysztsk, hamarosan ersebb, nagyobb s strapabrbb lovak jttek ltre, mint az arab amely mig is l s minden egyb ltenyszetet befolysolt.


(kp fent):
Az exmoori-pni szak-Angliban honos pni. Az 1. pnitpus mg l rokona. Akrcsak az egyes pnitpusnak, nagy az llkapcsa, s cskevnyes a hetedik zpfoga, valamint ketts szrzet, ami jl megvdi a hideggel s a nedvesggel szemben.


(fent):
A highland pni a legkzelebbi mg l rokona a 2. pnitpusnak, amely szak-Eurzsiban lt. Hasonlt a Przelwalski lra, s nagyon hidegtr volt. Nagyobb volt mint az 1. pnitpus. A mai highland pni feltehetleg a kt tpus keresztezse.


(fent):
Az si sivatagi achal-tekini fajta a 3. ltpus kpviselje. Ez Kzp-zsiban lt, h-s hidegtr volt, esetleg hatott r a tarpan. Az achal-tekininek igen vkony bre s finom a szrzete: mindkett a a sivatagi l jellemzje.

A kspi pni hasonlt a 4. ltpusra, egy finom csontozat s br, hidegtr lra. Egszen rendkvli blyegekkel rendelkezik: hetedik zpfoggal s boltozatos koponyval. Az arab l feltehet se, a legsibb lfajta a Przelwalski l mellett.


(fent)
Az afrikai vadszamr a hziszamr se. Az sziai vadszamr a Hemonius. Alcsoportba tartozik, s a lovakin s szamarakin kvl egszen egyedi blyegekkel rendelkezik. A kiang vadszamr egyik ga.


(fent):
A hegyi zebra s a Bruchell-zebra az a kt zebra, amely a l s a vadszamr legkzelebbi rokona. A trzsfejlds trtnetileg a Hippotigris alnemben tartoznak. A Grevy-zebra a maga 137 cm-es marmagassgval a legnagyobb, s a Pliohippus kzvetlen leszrmazottja.

Rokonok

Az Equidae csald Asnius gbl alakultak ki a zebrk s a szamarak. A zebra Afrikban jtt ltre. Hrom, Dl-Afrikban el zebra fajt klnbztetnk meg: a Grevy-zebrt, a Bruchell-zebrt s a hegyi zebrt. A kvagga egy flig cskos zebrafaj, a mlt szzadban halt ki. A tbbi lflhez kpest a zebra alig szeldthet.
 Az zsiai s afrikaivadszamarak Kzp-zsia s Kzp-Kelet s szak-Afrika sivatagaiban alakult ki. Ezek biztos lpt llatok kis csoportokban vagy egyedl lnek. A zebrkhoz hasonlan, hossz tvokra vndorolnak el, s sokig kibrjk vz nlkl. A hziszamr a vadszamrtl szrmazik.

A mai l

A mai l, az Equus caballus kb. 1 milli vvel ezeltt alakult ki. Elbb Dl-Amerikban s zsiban terjedt el, majd ksbb Afrikban s Eurpban is. Az sszes lidom llat kihalt. A jgkorszak vge fel, kb 9000 vvel ezeltt hrom sltpus ltezett, mindhrom a Pliohippus leszrmazottja. (lsd. stpusok) Ezek a lovak Eurpban s Nyugat-zsiban ltek, mg a zebrk Kelet- s Dl-Afrikban, a szamarak s az onagerek pedig Nyugat-Afrikban s a Kzp-Keleten.Amerikbl - mig ismeretlen okbl - a l kb. 8000 vvel ezeltt eltnt. A lovak csupn csak akkor kerltek Amerikba, amikor a spanyolok 1519-ben partra szlltak Mexikban.

Az arab, a berber, s a spanyol l hatsa

A vilg lfajtinak fejldsre a legnagyobb hatst a nagy tt erej arab lovak gyakoroltk. Ehhez jrultak az szak-Afrikbl szrmaz, genetikailag ers berber lovak, amelyeknek ugyanakkor szerepk van a harmadik, meghatroz befolyssal br spanyol lovak kialakulsban is. Az utbbi dominlt Eurpban a XVII. sz. s a XVIII. sz.krnykn, s az amerikai lfajtk alapjul is szolglt. Angliban a telivr kialakulsban is a "keleti" vagy az "arab" mnek importjra vezetik vissza. Az angol "versenyl" ltrejtthez azonban berber, spanyol lovak s gyors helyi eredet fajtk szolgltattak megfelel alapot, ami aztn lehetv tette az angol telivr fejldst.

Arab l:
Az iszlm Jihad a VII. sz.-ban nemcsak az emberisg trtnelmben volt vzvlaszt, de a lovakban is, mivel ennek ksznhet, hogy az arab l elterjedt az Ibriai-flszigeten s tulajdonkppen egsz eurpban. Mire Mohamed prfta meghalt i.sz. 632-ben, muzulmn birodalom Kntl Eurpig terjedt. A Kis-zsitl elterjed sztyeppei lovakra jelents hatst gyakoroltak az arab s ms " keleti tpus telivrek", mint pldul az akhal-tekini s a trkmn l. Ezek a lovak kzeli rokonsgban llnak az Arab-flsziget lovaival.

Berber l: 
A VII. sz.-ban a berber lovasok elrenyomultak szak-Afriktl Spanyolorszgba, majd innen trtek elre Gallia irnyba. A mr invzit Martel Kroly s frank lovagjai lltottk meg. i.sz. 732-ben Poitiersnl, de ekkora a keleti vr elgg dominlt ahhoz, hogy meghatroz erej legyen Eurpban s alapul szolglhasson sok mai lfajthoz.

Spanyol l:
A spanyol l volt a legfontosabb fajta Eurpban kt vszzadon keresztl, s kedvelt htaslova volt a kirlyoknak s a kapitnyoknak. that ervel s jelents befolyssal brt. A XVI. szzad elejn a spanyol lovak elkerltek Amerikba a conquistadorok rvn, megalaptottk a napjainkban is meglv fajtkat. Kitrlhetetlen nyomot hagyott a spanyol vr, amely mg ma is megnyilvnul ezen a fajtk megjelensben. Kevs olyan eurpai fajta van, amelyikben ne rvnyeslt volna a spanyol hats, de leginkbb taln a spanyol iskolban lthat lipicaiakban nyilvnval ez, kisebb mrtkben a frz lban s a welhs cobban. A spanyol l nem a gyorsasgrl volt hres, nagy ereje azonban btorsggal s j temperamentummal prosult.

Keresztezsek

A l s pni keresztezse termkeny utdokat eredmnyez, amelyeket mindkt szl blyegeit magukon viselik. Viszont az olyan lflk keresztezsei, amelyek a termszetben nem prosodnak egymssal, termktelen utdok szletshez vezethetnek. A utd neve a mn s a kanca kombincijtl fgg.

szvr: az apa szamrmn, az anya lkanca. A test a lhoz hasonlt, a fl,a vgtagok s a pata a szamrhoz.
Szamrszvr: az apa lmn, az anya szamrkanca. A test a szamrhoz hasonlt, fl, a vgtagok s a pata a lhoz.
Zebrinny: lmn s zebrakanca utda.
Zebrula: zebramn s a lkanca utda.
Zedonk: zebra s a szamr utda.

Forrs: Gabo Lovak; ELWYN HARTLEY EDWARDS - Lovak - Hatroz kziknyv

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.