A knny navigcihoz:
Kommunikci, Rangsor, Termszetes csoportok, Hasonl hasonlnak (nem) rl, Lbartok s l ellensgek, sztnk, A l viszonya az emberhez, Rossz szoksok, Kedvelt szoksok, Intelligencia, Emlkezet, Kvncsisg
A l viselkedse
Bevezet
A l trsas lny. A vadlovak mindig mnesekben vagy - egy mnbl s tbb kancbl ll - kis mnesekben lnek. Mg a hziastott llatok is erre az letformra trekszenek. Majdnem minden lnak szksge van fajtrsaibl ll trsasgra, s boldogtalanok egyedl, ha ms lovak lttvolsgn kvl tartzkodnak a legeln vagy llnak a bokszban.
Kommunikci
A hang fontos kommunikcis eszkz a lovaknl. Az llatok hangosan nyertenek - s ugyangy vlaszolnak -, ha istll-, vagy legeltrsuktl elvlasztjk ket, nem rzik magukat biztonsgban, illetve egyedl rzik magukat. De a lovak dvzlsbl is nyertenek vagy drmgnek. A kanck gy hvjk csikikat. Amikor a kt l elszr tallkozik egymssal, megszagoljk egymst s vist vagy drmg hangot hallatnak. Ehhez ellenszenv esetn fejrzs jrul. A hziastott lovak csak ritkn agresszvek. Fiatal lovak vagy mnek viszont olykor-olykor harcra kelnek egymssal. A csiks anyakanck, amelyek a csapatba behatolban ellensget ltnak, that ordtst hallatnak. Egymssal barti viszonyban ll lovak ltsrl vagy szaglsrl felismerik egymst. A szag a csapatletben fontos szerepet jtszik - klnsen akkor, amikor a kanck srlanak, s szagukkal szexulis zeneteket kldenek a mnnek.
De fontos az rints is. A lovak gy dvzlik a csaldtagjaikat, hogy egymshoz drzslik az orrukat. Egymssal barti viszonyban ll lovak sszedrglznek. Fiatal llatok jtkosan drgldznek egymshoz. Ha a lovak egyms marjt harapdljk, az a bartsguk jele.
Rangsor
A termszetben nemzedkeken sorn t fejldik ki a mnesen belli hierarchia. A hziastott lovak is megprblnak rangsort kialaktani. A vezregynisg megflemltssel kerl az lre, pldul harapssal vagy rgssal s fenyegetgesztusokkal, gymint flnek htracsapsval vagy fognak vicsorgatsval. A dominns llatok elzik az j jvevnyeket, az egymssal bartsgos llatok kz nyomulnak - st mg ismers lovak ellen is fordulnak, ha j bartot kezdenek favorizlni. A flnkebb lovakat megharapjk vagy elkergetik - klnsen akkor, ha egytt etetik ket, ezek az llatok inkbb arrbb mennek a takarmnytl, mintsem, hogy rangban flttk ll lovakkal szembeszegljenek. A hierarchit a lovak mindenkor betartjk. Ez a rend alapja a mnesen bell.
Teht a lovak szigor hierarchikus rendben lnek. Az a l a vezrk, amelyiknek a legersebb a tllsi s a szaporodsi sztne. Ezek csak ritkn mnek: a lcsapatok vezeti tbbnyire tapasztalt kanck, amelyek mg a mneket is kordban tartjk. A hierarchit a rangsor szabja meg, amelyet a csapat minden egyes tagja elfogad. A l bks termszet llat: csupn a takarmnyrt vagy a kanckrt kerlhet sszetzsbe a fajtrsaival. Ha folyamatos a tpllkknlat a legeln, a l mindig csak kis mennyisgeket eszik egyszerre, s utna hossz sznetet tart. Ha viszont egy csoport lovat mindssze napi kt-hrom alkalommal etetnek a kifutban - azaz a takarmny nem ll folyamatosan rendelkezsre - ismt rvnyesl a hierarchia: az ersebbek elbb esznek, mint a tbbsg, st flnkebb llatok akr hen is halhatnak.
Termszetes csoportok
A termszetben a lovak tbbnyire csaldonknt egytt maradnak. A kanck ugyan elkergetik az ivarrett fiatal mneket, de a kancacsikk gyakran vekig anyjukkal maradnak.
A csapatban ktves korukra ivarrett vlt fiatal mnek udvarolnak ugyan a kancknak, de tbbnyire elldzi ket egy idsebb, dominns mn. A kanck csak ritkn harcolnak egymssal. Mivel csupn csak idszakosan fedezhetk, a csapatlet bksen zajlik. A kanckban csupn akkor alakul ki ers vd sztn, amikor csikkkal vannak egytt. A kanca visszahvja a csikt, ha tl vissza tvolodik tle, s szksg esetn „foggal-krmmel” megvdi. A kanck j anyk.
A lovak mindig berek, veszly esetn nagyon gyorsan reaglnak. Ha a l nagyon megijed lncreakcit vlthat ki, s az egsz mnes pnikszeren elmenekl. A menekvs a lnak a termszetes reakcija a veszlyre.
Hasonl hasonlnak (nem) rl
Meg lehet fogalmazni ugyan a mnes sszettele szempontjbl kedvez s kedveztlen tnyezket, de azzal is szmolni kell, hogy egyes esetekben a lovak korntsem az elrsoknak megfelelen viselkednek. Problms esetnek nznk elbe, ha kt, egymssal kzel azonos "rang" llat tallkozik egymssal. Ilyenkor vlhetleg azzal fogjk tlteni idejket, hogy rjjjenek melyikk az ersebb. A herlt lovak s a kanck gyakran bartkoznak egymssal, de ezt az idillit egy j mn rkezse knnyen megzavarhatja. A fltkenysg nem ll tvol a lovaktl sem. A mnek hajlamosak megvdeni „kancjukat” az idegenektl.
A legnagyobb veszlyforrst a kanck jelentik a tbbi l szmra. Termszetes fegyverk a kt hts lbuk, melyekkel a nemkvnatos szexulis tmadsok ellen is vdekeznek. A herltek ltalban trelmesebbek, ha nem tl ksn ivartalantottk ket. Ilyenkor ugyanis fennll annak a veszlye, hogy megrzik agresszv „csdr-allrjeiket”, teht mells lbukkal vgnak, illetve rgnak s harapnak annak rdekben, hogy feljebb tornzzk magukat a rangsorban.
Lbartok, lellensgek
Ha kt l tallkozik egymssal, gyakran mr testbeszdkkel is elegend ahhoz, hogy tisztzzk egyms kztt a rangsort. Az egyms irnt barti rzlettel viseltet lovak ezt a msik llat kzelsgnek s rintkezsnek a trsvel fejezi ki. gy a ngylb bartok szvesen legelsznek egyms kzelben. A kedvelt barti szolgltats a „trsas vakargats”, amikor klcsnsen tisztogatjk egyms bundjt a srnylnl, marjnl s farnl. Csak szoros bartsgban ll lovaknl fordul el, hogy az egyik a msikat, a farkval legyezgeti.
A lovak kztt gy ltrejhet rokonszenv s ellenrzs, bartsg s ellensgeskeds, ppgy, mint az emberi kzssgekben, s ezek a viszonyulsok tbbnyire logikus rvekkel nem indokolhatk. A lovak bartsgnak ltrejttbe a megszoks is belejtszik - pldul az istllban egytt l ltrsak esetben -, s fontos tnyez az llatok sszetartozsa-rzse szempontjbl. A rangsor vitk teljesen normlis jelensgek - ilyenkor a lovak az erejket mrik ssze s a gyztes elgedetten nyugtzza, ha a vesztes meghtrl vagy elmenekl.
A ltulajdonosoknak nem szabad azonban az ilyen jelleg sszecsapsokat tlsgosan lazn vennik. A verekeds lovak - klnsen akkor, ha meg vannak patkolva - slyos srlseket okozhatnak egymsnak.
sztnk
A hziastott l krnyezete s vele szemben tmasztott kvetelmnyek minl jobban felejenek meg az llatok termszetes viselkedsmdjnak. Ezt gy rhetjk el, ha a lnak biztonsgot nyjtunk s elnyerjk a bizalmt, azaz kielgtjk tpllk szksglett, mozgs ignyt s tekintetben vesszk azt, hogy trsas lny.
Menekvs: A l hziasts ellenre meneklsre hajlamos lny maradt. gy reagl a veszlyre, hogy kirg vagy elrohan. Hirtelen zaj, ismeretlen trgy vagy hang, szguld lovas vagy laza nyereg egy csapsra kivlthatja a menekvsi sztnt. A flelem jelei a megrettens, hnykolds, horkants. A pnikba esett l remeg vagy inog, a szeme fehrjt mutatja.
Hempergs, kapls: A l szrakozsbl, viszkets miatt vagy lszrzetnek polsa vgett hempereg. A srban, homokban, hban val hosszas hempergs a l j kzrzetnek biztos jele, viszont a kapls irritcira vagy trelmetlensgre utal – pldul, ha a l ki van ktve vagy takarmnyra vr. De kaplnak a lovak a lbukkal hempergs eltt is, hogy kiprbljk, hogy alkalmas-e erre a clra a talaj.
Kirgs: Minden l, ha htulrl tmadjk meg, nvdelembl kirg. Az egymssal kzd lovak az els s a htuls lbukkal is rugdaljk egymst. Az agresszv lovak htrlva kzelednek a fajtrsaikhoz, hogy megrghassa ket. Sok l akkor is kirg, ha rzkeny testrszeit tisztogatjk, ha a nyereghevedert tl sebtben hzzk meg, vagy ha megijed.
Haraps: A vadlovak akkor harapnak, ha fennsbsgket akarjk bizonytani, vagy ha agresszvak. A hzilnl ez nem engedhet meg. Olykor a l harapssal reagl arra, ha rosszul bnnak vele vagy ha rosszkedvt, fjdalmt akarja kimutatni. De a haraps csak gyakran tlreagls, amelyet korriglni kell, mieltt rossz szokss fajul. A kiegyenslyozott l nem harap.
Knny felizguls: Ha egy l csapatban izgalomba jn, krbe szaladgl, fl-flhorkant, bakol, rugdalzik, izgalma a tbbi llatra is tragad. A felizgult lovak magasan tartjk a fejket. Nyakuk felfel mered, flk mozog, orrlikaik kitgulnak. Nmelyik l a fejt rzza vagy horkant, kapl a patjval s fenntartott farokkal vadul krbe vgtzik s az egsz csapatot izgalomba hozza.
A l viszony az emberhez
A l sokoldalsgt s az ember kszsges szolglatt sidk ta kihasznljk hadakozsra, munkra, szrakozsra. Ennek ellenre a l fizikai s mentlis jellege mit sem vltozott.
A l igen rzkeny jszg. Ha egy llat boldogtalan, rossz kzrzett lass mozgssal, s lelassult reakcikkal, az rdeklds hinyval, cskkent tvggyal, zavaros szemmel, csng fllel s feje lgatsval juttattatja kifejezsre.
A ltulajdonosoknak fel kell ismernie s kellen rtelmeznie kell ezeket a tneteket, hogy prbeszdbe lphessen a lovval. A ltart hangja fontos tnyez, mivel a lovak rzkenyen reaglnak a hangokra, mg a hangos s agresszv beszd flelmet kelt a lban s csknyss teszi, a lgy hang megnyugtatan hat r.
A kikpzjket restpektl lovak egy csettintsre vagy dicsretre is reaglnak, s hangrl felismerik az olyan vezny szavakat, mint: llj! Futs! Vissza!. Ha a l htracsapja a fleit azt jelenti: „Hagyj bkn!” „Unatkozom!” „Izgulok!” „Fradt vagyok!” vagy ”Ezt nem szeretem!”. Az elre irnyul fl kszntst jelent, vagy azt a krdst: „Mi ez?” illetve „Ez a szag/z/ltvny rdekes”. A l szeme szintn visszatkrzi a hangulatt. Ha a l ltsa tompa vagy flig csukott beteg, rosszkedv vagy fradt. A lnak a testbeszde is fontos klcsns tiszteleten alapul bizalmas viszonyt kell teremtennk.
A hziasts bizonyos intzkedseket kvetel. A lovak patja nem magtl kopik, hanem polni kell. A viszonylag kicsiny legelk elsegtik a frgek elszaporodst, gyhogy rendszeres fregtelents ltfontossg. A istllzott llatok takarmnyozsa szintn nagy gondot s tapasztalatot ignyel.
Rossz szoksok
A lovak rossz szoksai az istllban gyakran srlsekhez vagy betegsgekhez vezethetnek. Ezeket a rossz szoksokat, mint ltalban a makacs bergzdseket, alig-alig lehet megszntetni. A legtbb sikerrel a ltarts gykeres megvltoztatsa kecsegtet, ha a lovat lehetleg a termszeteshez minl kzelebb ll tartsi krlmnyek kz helyezik, s nagy kifutterlettel, legelsi lehetsggel s trsas kapcsolatokkal is rendelkezik.
Szitls: Az egyik gyakori istllbeli rossz szoks. Ez azt jelenti, hogy a l az istllban egyik els lbrl a msikra els lbra helyezi a testslyt, hol az egyik lbra ll, hogy a msikra. Krosabb formban a nem terhelt lbt fel is emeli, vagyis elejvel ide - oda lpked. Ez egyrtelmen az unalombl, a nehezen viselhet bezrtsgbl alakul ki, s elhasznlja a lbak zleteit. Szoktak prblkozni bklyval (gyakorlatilag sszektik a l kt els csdjt), ami ppen nem humnus, az okot nem sznteti meg, s srlst is okozhat. Olvashat olyan javaslat is, hogy a l el a falra fggleges cskokat kell festeni, s akkor majd elszdl, s abbahagyja a szitlst - ez csak egy elvi megolds.
Karrgs: Ez az egyik legcsnybb s leggyakoribb rossz szoks. A l ilyenkor valamilyen kemny dologra rharap (jszol, kar vge, karmfa), s a nyakt megfesztve, nyjtogatva bfg. Ez amellet, hogy csnya, emsztszervi problmkat, kliks megbetegedst a lenyelt leveg miatt. Ha a l rszokott akkor szinte lehetetlen leszoktatni rla. Megakadlyozni lehet specilis torokszjjal, vagy - kevsb llatbart mdon - a jszol szgekkel val kiversvel. Esetleg gy, hogy a boksz belseje is villanypsztorral van krbehzva, s egyszeren semmit se tud megfogni a l a fogval, nincs, mire rharapjon. A legdrasztikusabb megolds, amikor a nyakizom megfesztshez hasznlt izombl eltvoltanak egy darabot mtti ton. A szoks szintn unalombl alakul ki.
Abrakkiszrs: Ideges vrmrsklet lovak rossz szoksa, hogy az etetcsszbl az abrakot a szjukkal kiszrjk. A lra nzve kros hatsa nincs, de sok abrakot elpazarol feleslegesen. Megolds a plcs etet, amikor az etetcsszben keresztben vasplck vannak olyan srn, hogy a l orrt be tudja dugni, hogy kiegye az abrakot, de csapkodni mr nem tudja.
Rugdoss: Szintn a heves vrmrsklet lovak rossz szoksa s ehhez kpest keveset dolgoz lovak. A l gyakorlatilag unalmban, felesleges energii levezetse rdekben okkal, ok nlkl rugdos a hts lbval. Ez egyrszt veszlyes, msrszt, ha a l tl nagyot rg mondjuk a boksz falba, le is sntulhat, netn eltri sajt patacsontjt. Megfelel mozgatssal lehet megelzni.
Harapsg: Ez kifejezetten rosszindulat lovak sajtja, aminek kialakulshoz viszont minden bizonnyal kze van az embernek. Vannak lovak, amelyek hajlamosak ilyesmire, de azok idben, szekrtelemmel leszoktathatk rla. Az a veszlyesebb, amikor egy nem haraps lovat addig bntalmaz egy ember, mg a l vgs ktsgbeessben meg nem harapja, vagy megprblja megharapni. Az gy kialakult harapssg mindig veszlyforrs lesz.
gaskods: Ez mr nem istllzs, hanem lovagls sorn fellp problma. Bizonyos lovak klns hajlandsgot mutatnak arra az gaskodsra, s ha ki akarnak bjni a knyelmetlen feladat all, akkor gaskodnak. gyes, tapasztalt lovas le tudja szoktatni rla, de a kezd lovasoknak nagyon komoly veszlyforrs. Ha a l felgaskodik meg kell lelni a nyakt, mert ha a lovas a szrba kapaszkodik htrarnthatja a lovat s ennek nagyon slyos kvetkezmnyei lehetnek!
Bakols, elragads: Szintn lovaglsi problma, egyfajta ellenszeglse a lnak. Amikor bakol a lovastl akar megszabadulni, mert kellemetlen szmra a lovagls. De az is lehet, hogy a l izgatottsgban, ijedsgben bakol, persze ez a lovasnak mindegy. Msik baleset veszlyes rossz szoks, ha a l a lovas tnykedst megelgelve, vagy valamitl megrmlve - menekl llat lvn - teljes erejbl, sz nlkl eliramodik. s ez tny, tnyleg sz nlkl csinlja, ami komoly srlshez vezethet. Ezrt van az az ratlan szably, hogy a fedeles, s a „sima” karm zrt legyen, hogy a lovas egyre kisebb krkn keresztl le tudja lasstani a lovt.
Szoks, mint biztonsg
A lovak szmra nagyon fontosak a szoksok. A vadon l llatok szmra az ismtelten visszatr rtusok biztonsgot adnak a dntsi helyzetekben, s segtsgkkel a lovak knnyebben megbirkznak a szokatlan s fenyeget helyzetekkel. Ezrt makacsul kitartanak egyszer mr bevett s jl bevlt szoksaik mellett, mindig ugyanazt az utat vlasztjk az itathoz, mindig ugyanazok a jtsztrsaik s mindig ugyanazon a helyen szunyklnak.
Ily mdon a kellemes s kellemetlen tapasztalatok, valamint a hozzjuk kapcsold reakcik megbzhatan beljk vsdnek.
Intelligencia
A lovak intelligencijrl megoszlanak a vlemnyek. Nhnyak arra esksznek, hogy igazn intelligensek, s maguktl rjnnek bizonyos sszefggsekre. Msok gy gondoljk nem tl okosak - ha azok lennnek, mirt engednk, hogy megmondjuk nekik, mit csinljanak? Sokkal nagyobbak ersebbek nlunk, mirt tennk, amit mi akarunk? Bizonyra nem olyan kellemes kemnyen dolgozni az emberrel, mint legelni a trsakkal. Az a klns, hogy a lovak azrt engedelmeskednek neknk mert a termszet gy alkotta ket. Ennek semmi kze az intelligencihoz. sztnsen arra vgynak, hogy irnytsk ket. Ahogy lthattuk, a termszetes krlmnyek kztt l lovak a vezrkanca krseit kvetik. Amikor az ember hziastotta a lovat, tvette a dominns llat szerept, s megalkotta a rangsort. Mivel a termszetben a lovak a vezrkanct kvetik, ennek hinyban az embert tekinti irnytnak. Ezrt azok a lovak, akikkel a magabiztos ember foglalkozik, elgedettek s biztonsgban rzik magukat, mg a btortalan embertl, vagy attl, aki fl tlk, idegesek lesznek. Nhny l azonban nem gy viselkedik - bellk lehettek volna termszetben a vezrllatok. Esetenknt nagyon nehz velk, de ha sikerl meggyzni ket, hogy azt csinljk, amit az ember akar, nagyon jl teljest lovak vlhatnak bellk. Sok vilgklasszis ugrl s versenyl tartozik ebbe a kategriba, s csak a nagyon tapasztalt lovas tudja a legjobbakat kihozni bellk. Ahogy az embereknl is elfordul, nhny l okosabb a tbbieknl. Vannak, olyanok, akik nagyon gyorsan megrtik, mit vrsz tlk, msoknl ugyanez tbb idt vesz ignybe, s az ilyenekkel nagyon trelmesnek kell lenned. Ez nemcsak azokra a dolgokra vonatkozik, amiket lovagls kzben szeretnl megtantani, hanem azokra is, amiket az istllban. Pldul nhny gyorsan megtanulja, hogy mkdik az nitat, mg msok sohasem lesznek kpesek erre. Nhny sajnos azt is megtanulja, hogyan nyissa ki a bokszajtt, s kiszkik. Ezrt olyan reteszt vagy kamps zrat kell a bokszajtn hasznlni, amit nem tudnak kihzni a zrbl.
Az arab lovak hresek az intelligencijukrl. gy tnik, felfogjk, hogy rzi magt a gazdjuk, s egyttreznek vele. Nagyon rzkenyek a lovas legkisebb parancsra ltszlag mr elre tudjk, mit akar tlk a lovasuk. Msok mgis butnak tartjk ket, mert kpesek megijedni, ha egy darab paprt ltnak a svnyen, msnap pedig attl, ha mr nincs ott a papr. Ez is igaz! De ennek az lehet az oka, hogy szeretik, ha a dolgok vltozatlanok krlttk - a krnyezetk, a napirendjk a trsasguk -, s ha brmi megvltozik megzavarodnak. Egy dologban minden l nagyon j: az ember llapotnak felmrsben. Megrzik, ha a gazda ideges pols vagy lovagls kzben. Vrmrsklettl fggen az idegessg nyugtalann vagy erszakoss teszi ket. Ettl aztn a l mg idegesebb lesz.
Emlkezet
Nem vits, a lovak memrija els osztly! Ha mindig jl gondoztk ket s bznak gondozjukban, bzni fognak az emberekben s jl fognak viselkedni. Ha rossz lmnyk volt, azt soha nem felejtik el. Ha pldul egy l ingerlt attl, hogy t kell mennie egy kapun, felteheten korbban kellemetlen lmnye volt egy hasonl kapuval. Ha egy pni ideges lesz, ha kk ruhs embert lt, korbban valsznleg egy kk ruhs ember bntotta. Ez a kivl emlkez kpessg az egyik indok, amirt nagyon fontos elkerlni, hogy rossz lmny rje a lovat. Az a kovcs, aki durva egy ideges lval, egsz letre megnehezti a patkolst. Az viszont, aki trelmes, nyugodt s bartsgosan bztatja a lovat, megtantja neki, hogy a patkolstl nem kell flni. Ugyanez igaz azokra a dolgokra, amelyektl termszetbl fakadan idegenkedik a l, pldul, hogy felmenjek a lszlltra, vagy elmenjek az ton egy zajos traktor mellett. Ha az elejtl kezdve jl foglalkoztak vele, ezek a dolgok nem okoznak problmt, de ha nem, nagyon hossz id kell, hogy visszatereljk az llatot a helyes vgnyra.
Kvncsisg
A lovak, akrcsak a macskk, nagyon kvncsi llatok. Szksgk van arra, hogy megvizsgljk a dolgokat. Ezrt aztn megbmuljk, megszagoljk, rhorrkantanak, s ha lehet, mg a fels ajkukkal is megtapogatjk. Ezek a cselekedetek segtenek lekzdeni flelmket. Ha befejeztk a vizsgldst, s arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy a dolog rtalmatlan, a tovbbiakban rendszerint nem vesznek rla tudomst. De kvncsisguk ltalban az elvigyzatossg s a flelem tpllja.
Forrs: Gabo Lovas knyv, Elektra Lovasiskola kziknyv
|