A l letciklusa
Napjainkban a l vrhat lettartalma legalbb 20 v. A pnik gyakran mg ennl is tovbb lnek. Ez a vrhat lettartam azonban az llat mindenkori tartsi krlmnyeitl fgg.
Az szaki fltekn a l letve janur 1-jn kezddik, fggetlenl az llat szletsi dtumtl. Jllehet, hogy egy ktves telivr csik, amely janurban szletett s mrciusban futja els versenyt, sokkal rettebb, mint egy csupn jniusban szletett csik, hivatalosan mindkt llat ijeds. Az Egyenlttl dlre jlius 1-jvel kezddik a szmts. A l hossz letnek titka a kielgt tpllkozs zldtakarmnnyal, a fajnak megfelel tarts, s a j kezels. A lovat rendesen kell polni rendszeresen kell fregtelenteni s oltani. Patjt vgni kell. Tlen amikor csekly a zldtakarmny, a lnak kiegszt takarmnyt kell nyjtani. Azonban sohasem szabad az llatot tltenni s ezltal tl gyors nvekedsre serkenteni, mert akkor az zletei tlterheltek lesznek. A csikk sok mozgst ignyelnek, s mindig csoportosan tartandk.
Fontos!
A csiknak ahogy megtanul felllni azonnal anyatejhez kell jutnia ugyanis ebben vannak a fontos fehrjk s vitaminok!
letfzisok
A fiatal lovat egyves korig csiknak nevezzk. Hromves korig nvendklnak nevezzk. ezt kveten a nstny ivar l neve kanca, a hmivar csdr. Amikor heri teljesen kifejldnek, akkor ivartalanthat - s ekkor herlt vagy paripa lesz.
Az els v
A csikt mg bolyhos csikszrzet bortja. Srnye s farka lgy s illatos. Lba a trzshez kpest igen hossz. A legtbb csikt hat-nyolc hnapos kortl vlasztjk el.
Msodik v
A csikszrzet eltnik. A kancacsikk srlani kezdenek. t-ht napig tart srls tavasztl szig 18-21 naponknt kvetkezik be. Ebben az idben befedezhet a kancacsik. De a ktves kanca mg nvekedsben van, s legalbb mg egy vig fedezetlen maradjon - ahogy a termszetben is trtnik. Nem egy kanca 20 ves koron fell is egszsges csikt hoz vilgra.
A msodik-harmadik v
Nmelyik lovat mr ekkor betrik. De azrt ebben a kt vben hagyjuk nyugton. Komoly futszron vezetsi s lovaglsi kikpzseket legkorbban akkor kezdjk meg, amikor az llat hrom-ngy ves. Ha a lovat tl fiatalon vesszk ignybe, helyrehozhatatlan csontkrosodst szenvedhet. Mg a lassabban belovagolt llatok gyakran mg 20 ves koron fell is dolgoznak. Szmos egyves korban betrt s ktves korban versenyen elindtott versenyl mg ugyanabban az vben be is fejezi „versenykarrierjt” egszsgi okokbl. Ugrsra ugyan hrom ves korban megtanthat a l, de inkbb ngyvesen vegyen rszt versenyeken.
A harmadik-negyedik v
A legtbb fiatal l ngyves korra mr elri a teljes teljestkpessgt. Ennek keretei mg azonban htves korig is tovbb bvthetk. A srny s a farok mostmr hosszabb s ersebb. Az izomzat immr a nyakon s a htuls lbakon is tisztn lthat, mg a szgy szlesebb s a trzs mlyebb lesz. A csontok szilrdabb vlnak. Egyes fajtk - klnsen nehz lovak - ksbb fejldnek, mint msok. A l letkora legjobban fogazatrl llapthat meg, amely nyolcves korig folyamatosan vltozik. Eddig az idpontig mg meghatrozhat a kor.
Hat v s ennl tbb
A legtbb l hatves korra felntt. Kb.16 ves korig teljes a munkakpessge.
Forrs: ELWYN HARTLEY EDWARDS - Lovak - Hatroz kziknyv
|