A knny navigcihoz:
Csontozat, Izomzat
Testalkat
Amita a lovat hziastottk, az ember igyekszik a rendelkezsre ll nemestsi eljrsokkal megfelelv tenni a mindenkori hasznostsi irnynak. Jllehet, hogy 6000 ve intenzven beavatkozik az llat fejldsbe s keresztezi - aminek eredmnyekppen tbb, mint 300 klnfle fajta jtt ltre - a l felptse s a csontozata mindmig alig vltozott. A legkisebb shetlandi pnitl a legnehezebb hidegvrig, minden l az Equus caballus fajba tartozik. Mindegyik llat testnek egyforma a felptse. A l testalkata erre, nagysgra s gyorsasgra irnyul. A vgtagok knny als rszben kevs a csont s az izom. A lbakat, a vgtagokokat a fels rszhez, a trzshz tartoz igen fejlett izomzat mozgatja elre-htra. Ahhoz, hogy megrthessk a l fizikai s pszichikai kpessgeit, alaposan ismernnk kell az llat testalkatt s bels felptst.
Testrszek
Minden testrsz egszen sajtos szerepet tlt be. ppoly hasznos, mint amilyen fontos, hogy a testrszeket pontosan le tudjuk rni s meg tudjuk nevezni pldul akkor, amikor llatorvost kell hvnunk s elzetes beszmolt adnunk neki. A l baloldalt nevezzk bels, jobb oldalt kls oldalnak. Mindegyik vgtag a trzshz rgzl, vagyis a csontvzhoz, amely csontokbl s porcokbl ll, s az gynevezett keretet kpzi. A vgtagok als rsze s a patk a leginkbb megterhelt testrszek - ezek hordozzk a masszv trzset. Klnsen fontos szerepet jtszik ez pldul az ugrsnl, mert hiszen ekkor mg a lovas slya is hozzaddik a lhoz. Az els lbak a lbtvel, s a csdzlettel enyhn htrafel irnyulnak a l teste alatt.
A l teljest kpessge - s ezzel egytt hasznossga is - az llat helyes testalakttl fgg. A puha teststruktrj llatok betegsgekre rzkenyebbek, s emiatt kisebb a teljestkpessgk.
Hibs kllem
Ha a testfelpts nem felel meg a kvnt munka kvetelmnyeinek - s gy fizikai nehzsget okoz az llatnak - a l viselkedsvel is knnyen lehetnek gondok. Az itt bemutatott alkati hibk a kvetkezk: a "szarvasnyak" szron ll tmaszkodsi s igavonsi nehzsgeket okozhat (a) ; gyenge, hossz ht (b), rossz kts (c); elgtelen mellkas mlysg (d); gyenge far (e). Ezek az alkati hibk tkletlen mechanikai felptst eredmnyeznek, s gy nagyobb a valsznsge az rintett testrszek srlsnek, megbetegedsnek.
(Nzd az brt)
Csontozat
A l csontvza mintegy 205 csontbl ll. Ezek kpezik az izmok s inak kerett, amelyekkel egytt a belsszervekkel egytt vdelmezsre szolgl. Mg a ht s a trzs csontjai viszonylag merevek, a vgtagok - zleteiknek ksznheten - rendkvl mozgkonyak. Az zletek ltestenek kapcsolatot a kt csont kztt. Az zleti tokbl, porcbl s zleti nedvbl plnek fl. Ezek a struktrk lehetv teszik a vgtagok akadlytalan mozgst. Radsul a csontok az zletek tjn szalagok tartjk ssze, ami egyrszt stabilitst, msrszt mozgkonysgot klcsnz nekik.
A l csontvzt csontok, zletek, szalagok s porcok alkotjk. Kt rszre oszlik: a tengelyvzra - ennek rszei a koponya, gerincoszlop, s a bordk -, valamint a vgtagok vzra, azaz vgtagokra s fggesztveire, amilyen a vllv s a medencev. Ezek ktik a vgtagokat a tengelyvzhoz.
Lpata: Az embernek a kzps ujjnak felel meg. Ngy csontbl - patacsont, csdcsont, prtacsont, nyrcsont - ll. A bokacsont, a bokazletek alatt helyezkedik el. zlet vlasztja el a prtacsonttl. A pata als rszt talpnak nevezzk; enyhn homor. A talp s a szarunyr kztt tallhat a nyr, egy V alak tkz, amely rugzva felfogja a mozgs kzbeni tkzseket.
llkapocs: A fogak alkotjk a vg- s rl-mechanizmust. Az ell lv metszfogak szolglnak a vgsra, a hts zpfogak pedig az rlsre. A csikknak tejfogaik vannak, ezek kett-t ves korukban vltjk fel az lland fogak. A zpfogak zomncfellete szles, redztt. Ez hatkonny teszi a rgst, amikor a l llkapcsa egyik oldalrl a msikra mozog. A rgs egyenletesen tartja a felletet, de az als llkapocs keskenyebb, mint fels, ezrt a rgs egyenltlen lehet, ami les rszeket hoz ltre.
Lpata
Az embernek a kzps ujjnak felel meg. Ngy csontbl - patacsont, csdcsont, prtacsont, nyrcsont - ll. A bokacsont a bokazletek alatt helyezkedik el. zlet vlasztja el a prtacsonttl. A pata als rszt talpnak nevezzk; enyhn homor. A talp s a szarunyr kztt tallhat a nyr, egy V alak tkz, amely rugzva felfogja a mozgs kzbeni tkzseket.
Izomzat
Az izmok a test motorjai. Csupn az sszehzd kpessgk kvetkeztben lehetsges a test mozgsa. Megklnbztetnk vzizomzatot, szvizomzatot s simaizmokat, amelyek a bels szervekben (pldul a blben) tallhatk. Mg a vzizmok akaratlagosan mozgathatk, a szv izomzatt s a sima izmokat a vegetatv idegrendszer irnytja. A vzizmok a csontvz valamely csontjhoz tapadnak, s kzvetlenl vagy nak segtsgvel veszik t a mozgst egy msik csontra. Az izom akaratlagos megrvidtse rvn hajlik meg vagy egyenesedik ki - az izom helyzettl fggen - a kt csontot sszekt zlet. Ennek az izommozgsnak az irnytja az idegrendszer, amely tviszi a megfelel impulzusokat az egyes izmokra.
nak
Az nak ktegekbe sszefogott rostokbl llnak. Ujj vastagsgak is lehetnek, mint pldul a vgtagok felleti s mly hajlt inai. Ezeknek az naknak az a feladatuk, hogy az izmok sszehzdst tvigyk a vgtagok als rszeire. Galoppverseny alkalmval vagy ugrskor ezek az nak tbbtonns megterhelsnek vannak kitve. Az nak szakadsa vagy gyulladsa nagyon rosszul gygyul.
Szalagok
Az nakhoz hasonlan a szalagok is rostktegekbl llnak. A szalagok a csontok kztti sszekttetsben szolglnak. A szalagok zme az zletek tjn helyezkedik el s azt a szerepet tlti be, hogy azok mozgkonysgt elsegtsk, ill. korltozzk. A szalagok srlse hosszan tart, s nagyon rosszul gygyul.
Forrs: 'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
|