A knny navigcihoz:
Idegrendszer, Lgutak, Emsztrendszer, rzkszervek
Szervrendszerek
A l szervrendszerei gondoskodnak arrl, hogy az llat mozogni, llegezni, enni, nvekedni, egszsgesen lni s a kls idegrendszere reaglni tudjon.
Idegrendszerek
Az idegrendszer a szervezet sszes szervnek mkdst szablyozza, ingerek vezetsre s feldolgozsra szolgl. Kt rszt klnbztetjk meg, spedig a kzponti s a krnyki idegrendszert. A kzponti idegrendszer rszei az agyvel s a gerincvel, a krnyki idegrendszer pedig az idegek s az idegdcok. A krnyki idegrendszerhez soroljuk mg az autonm vagy vegetatv idegrendszert is, amely bizonyos fokig nll, de rszben az agy-, gerincveli idegrendszer befolysa alatt ll. Szerepe azon szerveknek a mkdtetse, amelyek a szervezet bels lett, nvekedst, a szaporodst szolgljk. Az agyvelt s a gerincvelt kemny s lgy burok veszi krl. A kemny agyvel- burok kettzeteket alkot. Harntirny kettzete a kis agystor, mlyen benyomul a kis- s a nagyagyvel kz; gyakran elcsontosodik (agyvelvzkr vagy butacsra).
A pros agyvelidegek kzl kiemelend a fels, illetve az als fogsort beidegz ll- csonti, valamint az llkapcsi ideg. A termszetes testnylsok idege az arcideg, amely a fl, az ajkak, az orr, a pofa, a szemhjak beidegzsben jtszik szerepet [arcideg- (facilis-) bnuls]. A bolygideg elltja a flet, a garatot, a ggt, a nyelcsvet, a mell- s a hasregben elhelyezked szerveket, s mint vegetatv ideg is jelents.
A gerincvelidegek az agyvelidegekhez hasonlan prosak. Az ells vgtagot ellt idegek kzl a legersebb az orsideg, amely a vgtag nyjtizmait idegzi be. Bnulsa- kor specilis tpus mozgszavar mutatkozik. A kzpideg rzrostjai a csdzlet kt oldaln, a br alatt felletesen, erek ksretben haladnak (rzstelents helye). A htuls vgtagokat a comb- s az lideg ltja el mozgat- s rzrostokkal. Az lideg spcsonti gnak rzrostjai a htuls vgtag csdzletn ktoldalt, ugyancsak a br alatt futnak az ujj fel (rzstelents helye). A szemremideg vgbelet, a gttjkot, mnben a hmvesszt, kancban a prt, tovbb a combhasadk brt idegzi be.
Lgt
A lgzkszlk a levegt vezet lgutakbl s a lgzs kzponti szervbl, a tdbl ll.
Az orrreg a klvilggal az orrnylsokon t kzlekedik. Az orrnyls fels, kisebbik rsze az lorrnyls az orrtrombitba, az als, nagyobb a tulajdonkppeni orrregbe vezet. Az orrreg az orrsvny ltal kettosztott. Az orr mellkblei szk nylsokon t az orrreggel s lban egymssal is kzlekednek.
A gge porcait egyes izmok egymsnak viszonytva mozdtjk ki helyzetkbl, msok a ggt egszben mozgatjk. A gge regbe beemelked feszes hangredben a rugalmas rostokban bvelked hangszalag helyezdik. A hangrst tgt izmokat beidegz egyik ideg (visszatr ggeideg) bnulsa a l jellegzetes betegsgvel jr (hrgssg).
A td pratlan szerv, amelyet kt tdszrny alkot. A td szrnyak cscsa a mell- reg bejrata, kiszlesed alapja a rekeszizom fel tekint, arra rfekszik.
Emszts
A l legel llat, amely folyamatosan kis tpllkmennyisgeket vesz fel. Ez a viselkedsmdja szabja meg emszttraktusnak felptst is: a gyomor kicsiny, s mindenkor csupn kis mennyisg takarmny befogadsra kpes; tulajdonkppen az emszts a blben megy vgbe.
A l tpllkt metszfogaival harapja le, nyelvvel zpfogaihoz irnytja/tovbbtja, azokkal megrli, majd lenyeli, s a falat a nyelcsvn s gyomron keresztl a vgblbe jut. A mj a hasnylmirigy s a blsejtek ltal termelt enzimek gy bontjk fel a tpanyagokat, hogy azokat a vkonybl felszvhassa. Ezt kveten a tpllkpp a vakblbe s a vastagblbe jut, ahol a nehezen emszthet sznhidrtok - pldul a cellulz - fermentldnak. A vastagblen keresztl a szervezet felvesz mg nmi tpanyagot is, de fleg vizet, ennek rvn besrsdik a bltartalom. A tpllk meg nem emsztett rszei a vgblen keresztl rlnek ki a blsr alakjban.
A lovak rzkszervei
A lnak igen kifinomultak az rzkszervei. zrzkelse ugyan hasonl a tbbi llathoz, de ltsa s hallsa egszen egyedl ll!
Szem s lts
Minthogy a l kt szeme egymstl tvol ll, majdnem krkrs a ltsa. Ez a szabad termszetben l, olykor meneklni knyszerl llat szmra felbecslhetetlen rtk elny. A lovakhoz mindig ltterletkn bell kzeledjnk, mert klnben megijednek. A l szemnek szles kifejezsi sklja van, a csodlkozson, a gyanakvson, flelmen s agresszin keresztl a btorsgig. Le lehet rla olvasni azt is, hogy az llat egszsges-e: a beteg lnak flig csukott a szeme s tekintete zavaros.
A lovak ltszge 340.
Fl s halls
A lnak kitn a hallsa, sokkal jobb az embernl. Flei mindig mozgsban vannak, s minden hangot rzkelnek. A l flrl azt is felismerhetjk, hogy rdekldik, rl, unatkozik, ingerlt, fl vagy agresszv-e. Finom hallsuknak ksznheten a lovak gyorsan megtanuljk az emberi hangot a dicsrettel vagy megrovssal, a figyelmeztetssel vagy paranccsal kapcsolatba hozni, ami megknnyti kikpzsket. 13 izom jrul a flhz, hogy 180-an megforduljon.
Felfel ll fl: rdeklds, vagy veszlyt gyant
Alcsngs: fradt a l.
Szagls
A lovaknak kifejezetten j a szaglsuk. Tg orrlikaik szmos szagot tudnak egyidejleg rzkelni. gy pldul az llatok az ember szagrl felismerik, hogy fl-e. A l fjtatssal, horkantssal, htrlssal juttatja kifejezsre a kellemetlen szag irnti ellenszenvt. Sok l nem eszi meg azt a takarmnyt, amely vlemnye szerint sajtos szagot raszt.
zlels
A l inkbb nem eszik, mintsem, hogy rossz fvet vegyen maghoz. Elfordulhat, hogy egy legelt, amelyen ltszatra zld s egszsges f n, elutastanak az llatok. Norml krlmnyek kzt a lovak nem fogyasztjk el a durva, szennyezett vagy csekly rtk fvet. E tekintetben azonban a telivrek rzkenyebbek, mint a pnik.
Tapints
A l szenzibilis llat, amely nagyon rzkenyen reagl a fjdalomra. Simogatsra s beczgetsre ppily fogkony. lnktsre vagy korriglsra, a futszron vezetshez, edzsi segdeszkzknt vagy a l indtsra s lelltsra lovaglplct hasznlnak, amelyre klnsen finom szr llatok rzkenyen reaglnak. Egybknt az ismeretlen trgyakat l a szjval, annak segtsgvel ismeri meg. A csikk ignylik az anyjukhoz az rintkezst mert gy biztonsgban rzik magukat.
Lgkr
A lgkrnek igen nagy jelentsge a l szmra. Az ideges vagy flnk lovas ppgy tadja rzseit az llatnak, mint a btor, amely a flnk llatnak nagyobb biztonsgot klcsnz. Az j krnyezet vagy az idegenek is hatnak a lovakra. Bels rosszulltket azzal mutatjk ki, hogy fel-al jrklnak a bokszban, izzadnak, mereven llnak vagy toporognak. Ha a l jl rzi magt s bzik lovasban kveti annak utastsait!
Forrs: 'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
|