Bevezet
A pl a leggyorsabb lovas csapatsport. Ehhez a jtkhoz jelents telivrhnyad flvrekre s hideg fejre van szksg. Egy j pljtkos ezrt nem csupn kitn lovas, hanem els osztly labdajtkos is. A jellemz mozgs - tekintettel arra, hogy a labda 9 cm tmrj, melyet hossz, kisfej tvel, sebes vgtban kell eltallni - a kz s a szem rendkvli mrtk koordincis kpessgt ignyli.
A lovaspl lnyege, hogy a ngyfs, lovagl csapatok egy hossz t segtsgvel az ellenfl kapujba prblnak juttatni egy labdt. Minden jtkosnak szksge van a mrkzsen egy plsisakra, esetlegesen arcvdre, tbb lra, hogy cserlni tudjk ket, annak rdekben, hogy az llatok elviseljk a rjuk nehezed terhelst.
A lovaspl trtnete
Lovasplt mr az antik vilgban, Perzsibann is jtszottk, ahol "chaugan"-nak neveztk. Ksbb ez a jtk Knba is eljutott, s a Kr. u. 6. vszzadtl kezdve Japnt is meghdtotta. A 17. szzadban Tibeten t az indiai hegyvidken, Manipurban is trt hdtott. Itt "pulu"-knt emlegettk. (Az angol–indiai polo kifejezs a 19. szzad msodik feltl hasznlatos, amely a balti (a tibeti egyik ga) nyelvbl szrmazik, s labdt jelent. Hasonl a tibeti pulu sz is, mely szintn labdt jelent.)
Eurpba a 19. szzadban kerlt ez a jtk, miutn brit tisztek Assamban plklubot alaptottak. Angliban a 101. huszrezred tisztjei jtszottak elszr plt 1859-ben, s "lhokinak" neveztk. Amerikban 1876-ban vlt ismertt.
A 20. szzad elejn a pl tszr szerepelt olimpiai sportgknt. Fknt Anglia s az USA vetlkedett egymssal. 1930 utn Argentina - ahol a jtkot a britek 1877-ben vezettek be - a legsikeresebb pls nemzett fejldtt.
A pl eredetileg magas rang katonatisztek jtka volt: mg ma is extravagancia fzdik hozz. Br elssorban Nagy-Britanniban nagy erfesztseket tettek-e jtk npszerstsre (az ifjsg krben nemcsak a fik, lnyok is jtsszk, ezzel szemben a felnttek kzl szinte kizrlag frfiak zik), a pl mgiscsak a tehets emberek jtka. A csapatok szponzorokhoz tartoznak, akik rszben maguk is lovagolnak, de hivatsos jtkosokat is szerzdtetnek.
Az, hogy mennyire j egy csapat, messzemenen a lovaktl fgg. Egy plpninak (ma mr tbbnyire lovaknak, mert az 1,42 m-es magassgi hatrrtket 1916-ban eltrltk) gyorsnak, ersnek, atltikusnak, rugalmasnak, btornak, kitartnak s brmilyen temperamentum mellett oldottnak kell lennie. "Egyetlen rmn meg kell llnia" - ahogyan a western (vadnyugati) lovaglk mondjk, s rendkvl gyorsan kell reaglnia a sly- s combsegtsgekre. A plpnik foga ltalban igen les. Keresztezett telivrek. A legtbb lnak van "gmbrzke", s szinte sz szerint rszt vesz a jtkban is.
Jtkszablyok
A plt kt, egyenknt 4 fs csapat jtssza. A jtkmez legfeljebb 274,3 m hossz. Szlessge 146,3 s 182,9 m kztt ingadozik. A manyag labda max 127,5 g sly. Az t fakalapcshoz (tfej) hasonlt, nyele bambuszbl kszl, s hossza elri az 1,37 mtert.
A jtkot ht s fl perces futamidkre bontjk, melyeket "chukk"-nak neveznk, s a kt, lovas dntbr felgyeli.
Tbbnyire hat chukkt jtszanak, nemzetkzileg nyolc megengedett. Egy jtkon bell egyetlen l sem hasznlhat kt egymst kvet vagy kettnl tbb chukkban.
Hendikep
Minden jtkos egy nemzeti szvetsg ltal rgztett egyni hendikeppel (a "hendikep" a jtkosok rtkelsre szolgl teht) rendelkezik - teljestmnytl fggen. Minl nagyobb a hendikep, annl jobb a jtkos - a skla -2-tl +10-ig terjed glokban kifejezve. Ezt a hendikepet szinte minden meccsnl figyelembe veszik, hogy a csapatok egyenl eslyekkel induljanak. Mindeddig 55 jtkos tudott tzglos hendikepet elrni. Egy jtkos 5 glos hendikeppel azonban mr vilgklasszisnak szmt. A legtbb csapat kzs, 15-18 glos hendikeppel indul.
Kilovagls
A "kilovagls" a pl legfontosabb techniki kz tartozik. Azt jelenti, hogy az ellenfelet oldala mellett lovagolva kiszortjuk pozcijbl anlkl, hogy kereszteznnk a labdavonalat vagy a msik jtkost megtmadnnk. A trkk abban rejlik, hogy sajt lovunk lapockjt a msik l lapockja el vigyk. Br megengedett az t ellenfl tjnek sajt tvel val akasztsa, tilos keresztezni az tvonalt: ezt szabadtssel bntetik.
Ruhzat s a jtkosok vdelme
Lovaspls csizma
A lovas szigoran elrva hord egy lovassisakot. A plsisakok szlesebbek, mint a norml lovas sisakok, de ennek tisztn eszttikai okai vannak, mivel a pl sisakok gykerei a 19. szzad lovassgi sisakokig nylnak vissza.
Ezzel ellenttben a rvid ujj lovaspls ing, a legends pling – a francia teniszlegenda Ren Lacoste tallmnya – nem a plsportbl ered, hanem a teniszbl, s csak ksbb, 1933 utn lett ms sportgak, mint pldul a pl ltal tvve. A pling mint egy rvid ujj, pamutbl kszlt, visszahajthat, gombos nyakkal kszlt rvid ujj szinonimja csak azutn lett ltalnos, miutn az amerikai Ralph Lauren azonos nvvel dobta piacra, s indtotta el reklmkampnyt a ruhadarabbal kapcsolatosan. Azeltt a pling kifejezst a kznp a Brooks Brothers cg ltal forgalmazott Original Polo Button-Down Collar, ma Button-Down Hemd-knt ismert ruhadarabjval azonostotta. 1896-ban John E. Brooks tallta fel e ruhadarab hossz ujj vltozatt, miutn ltott egy brit pljtkost, ahogyan biztosttvel rgztette ruhjnak gallrjt, hogy az a szlben ne lobogjon folyamatosan. Ralph Lauren, aki karrierjt a Brooks Brother cgnl kezdte mint elad, ettl a ruhadarabtl nyerte a „pl” piaci jogait. Br ruhamrkja, a „Polo Ralph Lauren” emblmjban visel egy pljtkost, nem kszt semmilyen felszerelst sem a plsport szmra.
Mg a 20. szzad 2. felig tradicionlis fehr lovasnadrgot viseltek, addig ma mr szinte csak fehr farmert vagy klnbz szabadids vltozatait hasznljk.
A vastagon prnzott br trdvd hasznlata is ktelez a trdek sszetkzsnek elkerlse rdekben. A tipikusan barna s cipzrral zrhat pl csizma gyakran szponzorok nevvel van dsztve.
A pljtkosok az eredetileg nekik tervezett, a svjci Jaeger-LeCoultre cg ltal gyrtott rt hasznljk. Az ratest egy mozdulattal megfordthat, s gy a – korbban trkeny – raveg a csukl fel nz, s a kemny, strapabr htlap nz kifel.
Plnyereg
Egy plnyereg lse durva, hastott brbl kszl. A hagyomnyos nyergen a nyerget rgzt „biztonsgi v” helyett egy szimpla brszj fut keresztl a lovon, amit egy nagy fmgyrn keresztl rgztenek. Ezen kvl a plnyergeken tallhat a dupla biztonsg rdekben egy msodik biztonsgi szj, amely a nyereg fltt fut t, arra az esetre, ha meccs kzben az eredeti szj kilazulna vagy elengedne.
Lbvdelem
A lovak lbnak vdelme rdekben vastag szvetbl kszlt lbszrvdvel ktik krbe.
Szrzet, srny
Mivel a hossz srnyben elakadhat az t lendtse kzben, gy rvidre van vgva – korbban akr teljesen le is nyrtk. A farokszrzet is hasonl okokbl fel van ktve, valamint azrt, hogy ne akadlyozza a lovast a labda szabad szlelsben.
Jtkkellkek
t
A pltt (mallet stick) mindig a jobb kezkben van – a balkezeseknek is. Kt rszbl ll: egy fbl kszlt, dugatty alak tfelletbl, melyet alakja miatt gyakran szivarnak is hvnak. A nyl bambuszbl kszl, a foganty hasonlan van kikpezve, mint egy sportszably. Tallhat rajta mg egy szj is, melyet elszr a hvelykujjn, majd a csukljn is krbetekerve megakadlyozza, hogy elhagyja az tjt abban az esetben is, ha elengedn. Az, ahogyan a kezkhz rgztettk, azt is lehetv teszi, hogy ha a helyzet gy kvnja, akkor el is tudjk engedni az tt, pldul ha az t elakadna valamiben. Az t hosszt collban mrik, s attl fgg, hogy mekkora a jtkos s a lova. Az tlagos pltk 48-53 coll hosszak. Emltsre mlt, hogy sok ms sportggal ellenttben a plsportban a technikai fejlds szinte alig ment vgbe, a sportkellkek majdhogynem teljes mrtkben ugyangy nznek ki, mint az sidkben.
Labda
A norml fves plhoz hasznlt labdk 7–8 cm nagysgak s krlbell 130 gramm slyak, fehrek, s teljes egszben kemny manyagbl kszltek. A tli vagy beach plhoz hasznlt labdk krlbell 20 cm nagyok, pirosak s levegvel felfjt kemnygumibl llnak, s gy sokkal knnyebb, hogy ne sllyedhessen el a hban vagy a homokban.
Forrs: Wikipedia - Lovaspl
'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
|