A vadszlovaglsrl
Az emberisg a korai idkben csupn lelmiszerszerzs cljbl vadszott, vagy azrt, mert tvpl akarta tartani a csaldi tzhelytl a ragadoz llatokat. A vadszok azonban mr akkoriban is lveztk az izgalmakat, s ez fokozottan igaz volt, ha lhton ltek.
A vadszlovagls trtnete
Lhton, kimondottan erre a clra tenysztett kutykkal elszr Franciaorszgban vadsztak, onnan terjedt el szerte Eurpban. A Nmetorszgban megszokott kilts "Horrido" felteheten a francia vadszoktl ered "il est haut" ("az llat kimlt") jelzsre vezethet vissza. Franciaorszgban mg ma is vadsznak lhton vaddisznkra s szarvasokra – Angliban pedig rkkra. A vadszat eme formja azonban egyre inkbb veszt npszersgbl. Nmetorszgban mr 1930 ta tilos lrl l vadra vadszni. A nmet lovassg a mlt szzadban tvette a hercegi vadszlovagls hagyomnyt. A msodik vilghbor utn azutn a vadszlovagls trsasgi esemnny vltozott.
A vadszat
Klnbsget tesznk egyszer vadszlovagls s a csaltekkel, kutyafalkval folytatott rkavadszat (hajtvadszat) kztt. Mindkt vltozat elre kijellt, fix akadlyokkal tzdelt terepszakaszon zajlik.
Az akadlyok gy vannak elhelyezve, hogy azokat krl is lehet lovagolni. A lovagls tbb "meznyben" trtnik. Az els meznynek minden akadlyt t kell ugrania, a msodik mezny lovasai tudnak ugyan ugratni, de ki is kerlhetik az akadlyokat, mg a harmadik meznyt a nem ugrat lovasok szmra tartjk fenn. Minden meznyt master (falkamester) vezet, aki ismeri a plyt, s akit nem szabad megelzni. Kt oldaln egy-egy pikr halad. A meznyt jabb pikr zrja, aki segt a felbukott lovasoknak, s befogja az elszabadult lovakat. A kutyafalkval trtn hajtvadszaton a master szabja meg a tempt.
A csaltek a szakasz elejn mindig az els meznyben van, meglls utn azonban a msodik mezny eltt is szaladhat. A kutyafalka a masternek engedelmeskedik.
Az „kvipzs” ngy vagy t, kutyk ltal ismert lovasbl ll, akik a sztszrdott (elkborl) kutykat sszeszedik. A vadszat kezdete eltt a kt pikr kzl az egyik vgiglovagolja a tvot. A kengyelen egy palack illatanyag tallhat, melynek kvetsre a kutykat idomtottk, s amely lovagls kzben a fldre csepeg. Ezt a nyomot kvetik a kutyk – s gy az sszes vadsz is. A tv felnl megllst iktatnak be. Innen a vadszat visszatr a kiindul ponthoz.
Felszerels s szoksok
A vadszathoz meghatrozott tpus lra van szksg. Legalkalmasabb a viszonylag nagy telivrhnyad, erteljes vgtagokkal rendelkez, jl vgtz, kitart l. A j kondcij llatnak jratosnak kell lennie a tereplovaglsban. Ugyanez vonatkozik a lovasra is. Szles kr tudssal rendelkez, j lovasnak kell lennie ahhoz, hogy az llatot megfelelen tudja irnytani. L s lovasa nem nlklzheti a j termszetet s az nfegyelmet.
Vadszlovaglson elrsos ltzkben kell megjelenni. A frfiak fekete, zld vagy vrs rvid vadszkabtot viselnek, a hlgyek pedig kk kosztmkabtot. A stt sapka vagy kobak ugyangy elrs, mint a plasztron, a fehr selyemsl.
A csizma fekete brbl kszl, a lovaglnadrg vilgos szn. Rvid, csapval elltott lovaglplct kell hasznlni, s alapveten kesztyben kell lovagolni.
A lovasoknak nem szabad a kutyk kzelbe menni. A "kutyk!" kiltsra a frfi rsztvevk leveszik sapkjukat vagy kobakjukat. Igen slyos vtsgnek szmt, ha vadszat kzben valamely kutya lrgs kvetkeztben megsrl.
Tvozs eltt szverstt szolglnak fel. A kutyk befejezsl "cure"-t (koncot) kapnak. A lovasok a kutyk irnti hljuk jell leveszik sapkjukat, s azt kiltjk: "Halali!"
Forrs: 'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
|