A djlovaglsrl
A djlovagls nem szemellenzs idomtst, hanem a l tornztatst jelenti. Clja, hogy az llat kezess vljon, s kellemes lovagls essk rajta. Az egyes lovak kikpzsnek alapjt ezrt a betants (idomts) kpezi - legalbbis ez lenne helyes.
A grg tbornok, Xenophn (Kr. e. 435-355) elsknt ismerte fel ennek jelentsgt, s a lovaglst tudomnynak, mvszetnek tartotta. Erre vezethet vissza az eurpai renesznsz lovagi mozgalma, melynek sorn a "klasszikus" lovagls kialakult - ez szolgl a mai kikpzs alapjul. Eme alapelveknek megfelelen kpeztk ki az adott nemzet lovainak s lovasainak elitjt kpvisel lovassgot.
A klasszikus ibriai kikpzs eredmnyekpp, melyet olyan idomrok fmjeleznek, mint Pluvinel s de la Gurinire, a l mozgsa inkbb magas, mint szles (trnyer); s ez a mai versenysportban nem kvnatos.
Hogyan idomtunk manapsg?
Napjaink idomtsi vizsgin a lovaknak elrsszeren kell mozogni (lps, gets, vgta). Kvnatos a nem tl magas, ugyanakkor trnyer mozgs - ilyen kvetelmnyeket tmasztottak a sportlovagl hagyomnyokkal rendelkez lovassggal szemben. Az ilyen kikpzshez klleme miatt a melegvr l a legalkalmasabb.
A djlovagl programra egy nemzetkzileg meghatrozott mret, ngyszgletes plyn kerl sor. Kln programot szerveznek a kezd, a Nagydj s az olimpiai jtkok kategrijban. Minden egyes gyakorlat rtkelse nulltl (nem teljestett) 10 pontig (kitn) terjed. Az egyszer gyakorlatokat felolvasssal ismertetik, mg a magasabb szinteket kvlrl kell tudni, s gy kell vgiglovagolni.
Az alacsonyabb szint programoknl 2040 mteres, magasabb osztlyokban 2060 mteres plyn (arnban) kell lovagolni. Az egyes jrmd-gyakorlatokrt jr pontokat betkkel jellt plyn kell elrni. A lovas teht mondjuk F-tl D fel get. Az alacsonyabb szint programokon az egyszer mozgsokat egyenes vonalban, alapvet jrmdokban kell vgrehajtani.
Magasabb szint tudst ignyelnek az oldaljrsok, valamint az egyes jrmdok mozdulatainak hatrozottsga, s visszafogottsga. Legmagasabb szint kvetelmnynek az olyan gyakorlatok szmtanak, mint a
vgtaperdls: a l teljes krfordulatot vgez egyik hts lba krl;
passage: jellegzetes, lass emelkedett gets;
piaffe: passage-bl kialakult helyben gets;
ugrsvlts: a l vgtban kzbens lps nlkl mells lbairl a htskra vlt. Az egymst kvet ugrsvlts minden ugrsra a legmagasabb nehzsgi fokot jelenti.
A djlovagls risi fizikai s szellemi megerltetssel jr - kiemelked teljestmnyt csak a legjobb lovak tudnak elrni. Alapvet felttel a j kls megjelens, az ers htuls rsz (hts lbak s far), valamint a kiegyenslyozottsg.
A programok folyamn az temes jrs tisztasgt s a l felszabadultsgt tlik meg. Ugyanilyen fontos az engedelmessg, a testi egyensly s a lovas utastsainak kszsges kvetse. Az egyszerbb programoknl csak egy br hoz dntst, a C pontnl foglal helyet, a lovasok mindenkor az A pontnl lpnek plyra. Nemzetkzi versenyeken t br hoz dntst: a plya klnbz pontjainl lnek, s a program minden fzist minden szemszgbl meg tudjk tlni.
A legmagasabb szint s legismertebb djlovagl verseny a Prix Saint George (Szent Gyrgy-dj), az Intermdiaire I. s II. (I. s II. kzposztly), valamint a Grand Prix (Nagydj). A sokoldal kpzettsg vizsglatnl az idomts felmrse kzpszinten, vagyis I. osztlynak felel meg.
A kr
Nhny ve arra is lehetsg nylik, hogy zenre szabadon vlasztott gyakorlatot hajtson vgre a lovas. Ezzel az eredeti renesznsz kori idomtshoz trnk vissza - a lovasok mvszi s jtkos elemekkel is tvzhetik gyakorlatukat.
A betants clja a l s lovasa kzti tkletes harmnia, amikor a lnak megerltets nlkl kell lovasa alatt mozognia; rmt kell lelnie a mozgsban.
A kikpzsi skla
A kikpzsi skla elrendezse piramis-szer, melynek aljn a „ritmus vagy temessg”, cscsn pedig az „sszeszedettsg” helyezkedik el. A kikpzsi skla tmutatknt szolgl a djl (illetve brmely l) kikpzse sorn. Megjelensi formja ellenre a kikpzsi skla nem jelent merev formt. A klnbz szintek egymssal prhuzamosan fejldnek, ahogy a l kikpzsben elrehalad, gy a nagydjas lnl is dolgoznak a piramis als szintjeinek a finomtsn, s nem a csak a piramis cscsn lv sszeszedettsgre koncentrlnak. A klnbz szintek ugyanakkor szorosan sszefggenek egymssal. Pldul a ferde l nem kpes kell lendletet kifejleszteni, a l szablyozott egyenesre igaztsa pedig csak temesen s lendletesen elremen lovon lehetsges. Ugyanakkor az is kevss valszn, hogy egy nem elengedett l ritmikus lpsekkel jrjon. Dr. Reiner Klimke „A fiatal htasl alapkikpzse” cm knyvben a kikpzsi skla elemeinek felsorolsnl az elengedettsget az tem el is helyezi. A l kikpzsnek elrehaladtval annak tengedsge is egyre fejldik, egszen a kikpzett djl teljes tengedsgig, amikor lovasnak a kls szemll ltal mr lthatatlan jelzseire, mintegy nmagtl hajtja vgre a klnbz feladatokat.
tem
Az tem idbeli (s az adott mozgson bell trbeli) egyenletessget jelent mind a hrom alapjrmdban. Ritmus s trnyers egyenletessge ugyan olyan legyen az egyenes vonalon s az veken, az oldaljrsokban s az tmenetekben. A ritmus a patadobbansok sorozatra vonatkozik, mely csak a tiszta lps, tiszta gets s tiszta vgta jrmdokat jellemzi. A jrmd szablyossga vagy tisztasga magban foglalja a lpsek egyenletessgt s egyformasgt. Ha a lovas kpes tiszta lpseket elrni, vagyis el tudja kerlni azok egyenetlensgt s szablytalansgt, azaz az temhibkat, akkor a l-lovas pros alkalmas lehet a nehezebb feladatok megoldsra. Mg a nagyon nehz piaff esetben is meg kell lennie a szablyossgnak, mikor a l „egyhelyben get”, els s hts lbait ritmusosan emelve.
Elengedettsg
A piramis msodik szintje az elengedettsg, mely minden tovbbi kikpzs alapfelttele, s az tem mellett a szoktatsi szakasz lnyeges clja. Az elengedettsg jelei a lnl az egyenletes lpsek, melyekkel egytt leng a ht, az ingaszeren egyttleng farok, a feszessgtl mentes tark, a zabla rgsa, az ajkak szln lthat hab s a prszkls. A l sima tmeneteket hajt vgre, knnyen llthat jobbra s balra, s kszsgesen kinylik a zabla utn a szrak meghosszabbtsakor.
Tmaszkods
A tmaszkods – a piramis harmadik szintje – a l tolerejnek az eredmnye, s soha nem szabad a lovas keznek hzsa ltal elrni. A lovas puhn tartott kezbe lovagolja a lovat, amely megengedi a lnak, hogy a zabln tmaszkodst talljon, mikzben a lovas keze kvesse a l fejnek termszetes mozgst. Ugyanakkor kerlend, hogy a l rtmaszkodjon a szrra, s mintegy tdik lbknt hasznlja. Ha ez elfordulna, akkor a lovasnak energikus elrehajts s utnengeds segtsgvel kell a l erre vonatkoz trekvst megszntetni. A lnak egyenes vonalon mindkt szron egyformn kell tmaszkodnia, velt vonalon pedig a kls szron legyen kicsit nagyobb mrtk a tmaszkods.
Lendlet
A lendlet a kikpzsi skla negyedik szintje, ami az energikusan lp hts lbak tolerejnek a leng hton keresztl trtn elrevitele a l egsz mozgsra getsben s vgtban. A lendletesen jr l mozgssal egyttleng hta knyelmesen „lteti” lovast. Minl nagyobb a lendlet, annl kifejezbb a mozgs lebegs fzisa, melyben a l lbai hatrozottan elre lendlnek. A lps jrmdnak nincs lebegs fzisa, gy br a lpsnl is fontos hogy a l temes s erteljes lpsekkel „szorgalmasan” haladjon, lpsben a kikpzsi skla rtelmben vett lendletrl nem beszlhetnk.
A helyes lendletet kialaktsban szerepet jtszik
a lovas helyes segtsgadsa,
a helyes tem s iram megvlasztsa,
a l elengedettsge,
a l tengedsge.
A lendlet nem csak az izmok s zletek helyes hasznlatt segti el, de a l figyelmnek a lovasra fkuszlst, s a l elengedettsgt is javtja.
Egyenesre igazts
A l akkor egyenes, ha a hts lbai az els lbak nyomvonalt kvetik mind egyenes mind velt vonalon, s teste prhuzamos a halads irnyval. Az egyenessg teszi lehetv a l szmra, hogy a l mindkt oldalt egyenletesen terhelje s mindkt szron egyformn tmaszkodjon, s hogy lendlett a slypontja irnyba vigye elre, ez teremti meg a kapcsolatot a szr segtsgek a l htulja kztt. A lovardban vgzett munka megtveszt lehet, mert a lovarda oldalfala mellett halad l hajlamos az elejvel a kls falhoz kzelebb jrni, mint a htuljval. A l vlla ugyanis keskenyebb, mint a cspje s fara, ezrt ha a l a kls oldalval igazodik a falhoz, akkor a kzpvonala nem lesz prhuzamos a halads irnyval. Az egyenesre igazts a legtbb l veleszletett ferdesge miatt a kikpzs sorn gyakran visszatr feladat, mely a kimarad htslb aktivizlsval rhet el. Ebben segt az velt vonalak lovaglsa, a combra val engeds s az oldaljrsok, valamint a vllat be gyakorlat.
sszeszeds
A kikpzsi skla cscsn az sszeszeds ll. Az sszeszedettsgben a l testslynak nagyobb rszt helyezi a htuls lbaira. Ezt a l a csp s trd zletek fokozott hajltsa (konchajlts) s a htuls lbak fokozott allpse ltal tudja megtenni. Az sszeszedett l fara lesllyed, eleje knnyv vlik, egyenletesen terheli a lbait, gy szabadabban tud mozogni, amit gyakran megfigyelhetnk a mezn szabadon jtsz lovaknl is.
Alapveten az sszeszedettsg a l azon kpessge, hogy a slypontjt htrbb hozza. Ez az alacsonyabb jrmdba val tmeneteknl mr a kezd lovak esetn is megfigyelhet. Bizonyos fok sszeszedettsg minden l szmra elnys, mert az a l lpsbiztonsgt s lettartamt nveli. Ugyanakkor az sszeszedettsg nagyobb izomert ignyel, mely csak lassan, tervszer edzsmunkval alakthat ki, ezrt is van az sszeszeds a kikpzsi skla cscsn.
Az sszeszedett jrmdokban a l fara lesllyed, a l „hegynek fel” jr, a lpshossz megrvidl, de a lendlet s a lbak aktivitsa megmarad, a mozgs emelkedettebb vlik, minden jrmdban ntartsban mozog, a lovas segtsgeire rzkenyebb, tengedbb vlik.
Fld feletti munka
Az "iskolaugrsok", vagy " fld feletti munka" a djlovagls magasiskoljnak azon gyakorlatait jelentik, ahol a l a fldet elhagyja. Ide tartozik a capriole, courbette, a mezair, a croupade, s a levade. Ezek egyike sem szerepel a modern djlovagl versenyek feladatai kztt, de szmos lovas akadmia, tbbek kztt a bcsi Spanyol Lovasiskola s a saumuri Cadre Noir bemutatin ma is lthatk. Napjainkban az iskolaugrsokra leg gyakrabban az olyan lovakat kpzik ki, mint pldul az Andalz, a Lusitano s a Lipicai, rszben az erteljes faralakulsuk miatt, mely biztostja szmukra a nehz mozdulatok vgrehajtshoz szksges ert. Eredetileg ht iskolaugrs ltezett, melyekbl sok beleplt a ma is lthat fld feletti gyakorlatok kz.
Elterjedt az az elkpzels, hogy ezeket a gyakorlatokat katonai cllal tantottk a lovaknak, s valban mind a bcsi Spanyol Lovasiskola mind a saumuri Cadre Noir katonai szervezet volt. Br a gyorsasg s mozgkonysg szksges volt a csatamezn, a legtbb mai fld feletti gyakorlat a lovak srlkeny hastji rszt a gyalogos katonk fegyverei ltal sebezhet helyzetbe hozta volna. Ezrt aztn valsznbbnek tnik, hogy a fld feletti gyakorlatok a katonai lovak s lovas katonk kpzsre szolgltak, s nem a csatban val felhasznlsuk volt a cl.
A lovakat rendszerint hossz szron, lovas nlkl tantjk a fld feletti gyakorlatokra, ami kevsb megterhel az llatok szmra, azonban minden gyakorlatot lovas alatt is vgrehajtanak.
A pesade s a levade az, amit a fld feletti gyakorlatok kzl elsknt tantanak a magasiskola lovainak, s ebbl kiindulva tantjk a tbbi iskolaugrst. A pesade vgrehajtsnl a l az elejt megemeli s els lbait egyenl mrtkben behajltja, teljes testslyt a hts lbak viselik, mikzben a teste 45 fokos szget zr be a talajjal. A levade-ot a 20. szzad elejn kezdtk tantani. Ennl a gyakorlatnl a l teste 30-35 fokos szget zr be a talajjal. A pesade-tl eltren, mely inkbb egyensly gyakorlat, a lecskkentett dlsszg miatt a levade megtartsa klnsen fraszt, s nagyobb erfesztst ignyel a ltl. Ezrt sok l nem is kpes j minsg levade vgrehajtsra. A levade gyakorlat tmenet a fldn vgrehajtott s a fld feletti gyakorlatok kztt. Ezen gyakorlatok egyike sem ugyanaz, mint az gaskods, mivel ezekhez pontos irnyts, kivl egyensly s nagy er szksges, melyek a helyes kikpzs eredmnyei s nem a l ellenllsnak a megnyilvnulsai.
A ltl a pesade vagy a levade vgrehajtst a piaffbl krik, ami a lovat hts vgtagjainak fokozott hasznlatra kszteti, a l fara kzelebb kerl a fldhz, s hts lbaival jobban a slypontja al lp. Ez a nzben azt a benyomst kelti, hogy a l htulja lesllyed, s az eleje pedig megemelkedik. A l ezt a pozcit nhny msodpercig megtartja, majd mells lbait nyugodtan visszaengedi a fldre, s lpsben halad tovbb, vagy lljban marad. A levade-ot tekintik az sszeszedettsg legmagasabb foknak, mert ebben a l teljes slyt a htuls lbak hordozzk, s itt a legnagyobb mrtk a htuls lbak allpse s a konchajts.
A capriole esetben (jelentse a kecske ugrsa), a l az elejnek megemelt helyzetben felugrik a levegbe, kirg a hts lbaival, majd tbb-kevsb egyszerre r talajt mind a ngy lbval. Klnsen ers l kpes csak helyesen vgrehajtani, ez a legnehezebb iskolaugrsnak tartott gyakorlat. Bevezet gyakorlata a croupade, melyben a l nem rg ki az ugrs legmagasabb pontjn, hanem csak maga al hzza a lbait s prhuzamos marad a flddel. Ezutn tantjk a ballotade-ot, ahol a l hts patit gy tartja, hogy htulrl nzve a patki ltszdjanak, de nem krik a kirgst. Akkor kezdik tantani a capriole-t, amikor a l a ballotade-ot mr tkletesen hajtja vgre.
A courbette esetben, a l az elejvel felemelkedik a fldrl, els lbait egyenl mrtkben behajltja, majd ebben a testtartsban a htuls lbain tbbszr elre ugrik anlkl, hogy els lbait visszahelyezn a fldre. Klnsen ers s tehetsges l kpes csak t vagy tbb ilyen elreugrst vgrehajtani anlkl, hogy az els lbaival a fldet rinten, leggyakrabban hrom vagy ngy elreugrsbl ll sorozatot lthatunk. A courbette-et a capriole-hoz hasonlan a knnyebb croupade elsajttsa utn tantjk.
A mezair esetben a l felgaskodik, s elre fel vg az els lbaival. Ez olyasmi mintha levad-ok sorozata lenne elre halad mozgssal (nem egyhelyben), ahol a l fokozatosan hozza a lbait maga al minden egyes ugrsnl, mikzben els lbaival knnyedn rinti a fldet, mieltt ismt elrugaszkodna. Eredetileg a rgi djlovas mesterek a meziar-t neveztk courbette-nek. Ma mr nem tantjk, s nem mutatjk be a Spanyol Lovasiskolban.
Forrs: 'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
Wikipedia - Djlovagls
|