A galopp trtnete
Egyetlen lsport sem olyan jl s olyan rszletesen dokumentlt, mint a lverseny. A legrgibb, mg ma is ltez angol plya Chesterben tallhat, ahol mind ez ideig 1540 lversenyt bonyoltottak le. Az 1580-ban I. Erzsbet kirlyn is rszt vett a Salisbury-sksgon megtartott lversenyen. doncaster trkpre mr 1600 eltt berajzoltk a lversenyplyt. Az els espomi versenyre 1640-ben kerl sor. Newmarket uralkod szerepe 1700-ban kezddtt, amikor a kirlyi patrnus hozzjrult a lsport npszerstshez. II. Kroly mr 1660-ban lakhelyl vlasztotta a vrost. A versenynaptrt, amelybe minden verseny s azok eredmnyei feljegyzsre kerltek, 1727-ben hoztk elszr nyilvnossgra. Az angol parlament 1740-ben minden kisebb, csekly sszegrt folytatott versenyt betiltott, hogy a sportot tgabb keretek kzt tmogassa. Diomed volt a 1780. vi els Derby gyztese. A versenyek azta is vltozatlan formjban zajlanak. Nagy-Britanniban 59 versenyplya tallhat. Csak nagypnteken s szenteste nincs lverseny.
A galopp - s a hozz tartoz ipar - fknt ott terjedt el, ahol a britek befolysa rvnyeslt. Az els hivatalos szak-amerikai lversenyt 1665-ben hvtk letre Long Island-on, New Yorkban. Az els szervezett lversenyt Franciaorszgban 1776-ban Prizsban, Nmetorszgban 1822-ben Mecklenburgban rendeztk. Magyarorszgon 1827-tl vannak rendszeres versenyek Szchenyi Istvn kezdemnyezsre. A dli fltekn 1810-ben az ausztrliai Sydney, majd 1842-ben az jzlandi Auckland volt az els szervezett lverseny sznhelye.
Sk-, Gt- s Akadlyversenyek
Megklnbztetnk sk- s ugrversenyeket, az ugrversenyek pedig lehetnek gt- vagy akadlyversenyek.
A skversenyeknek is tbb tpusa van, de ezek knnyen elklnthetk az ugrszmoktl, hiszen itt nem neheztik ugrsok (gtak vagy akadlyok) a plyt, a lovak klnbz hosszsg sk tvokat futnak. A skversenyeket hagyomnyosan a mrciustl novemberig tart galopp szezonban rendezik meg, angol telivrek (esetenknt versenyflvrek) futjk, s a plyik egyenletesen laposak. Itt minden a sebessgrl szl, a lovak versenyvgta jrmdban haladnak, amely sorn a lnak csak legfeljebb kt lba ri egyszerre a talajt, a lebeg szakasz megnylik; a lebegs utn a talajfogs sorrendje: kls hts lb, bels hts lb, kls ells, bels ells lb. Skversenyeket az angliai Newmarketben rendeztek elszr, de ma mr Eurpa-, st vilgszerte elterjedtt vltak, a Tvol-Kelettl egszen Amerikig.
A galoppon a versenyl trsa a zsok, aki a nyeregben lve irnytja a lovat, s a futamok sorn meghatrozott slyt „cipel”. A futamok kztt megklnbztetnk djversenyeket s hendikepeket. A djak kzt vannak a klasszikus, vjratonknti illetve vjrat-sszehasonlt versenyek. A futamok zmt azonban a fogadk kztt nagy npszersgnek rvend eslykiegyenlt versenyek, azaz a hendikepek teszik ki. Skversenyek esetben az eslykiegyenlts sly alapon trtnik. Az vjrat-sszehasonlt (korteher) versenyekben az letkor szerinti rettsg kiegyenslyozsra, mg a klnbz kpessgek kiegyenltse cljbl a hendikepekben elre meghatrozott szempontok alapjn megllaptott teherklnbsggel versenyeznek a lovak. A versenylovak teljestmnynek megtlsben a nyert djak, s a nyert versenyek mellett igen nagy szerepe van az elrt hendikepszmnak. A galoppon a lovak startgp segtsgvel vgnak neki a versenynek, melynek ajti a starter indtsra automatikusan egyszerre nylnak ki. Mivel a lovak sebessge akr a 60 km/rt is tlpheti, gy a biztonsgos versenyzs nagy kiterjeds plyt, hossz egyeneseket, nagy v kanyarokat kvetel meg.
Az ugrversenyek rorszgbl, pontosabban Dl-rorszgbl erednek, a 18. szzad sorn alakultak ki, s hazjukban mg mindig rendkvl kzkedveltek.
Az ugrversenyek egyik vltozata a gtverseny, ahol a lovak a skversenyhez hasonlan egy nagyjbl ellipszis alak plyn futnak, m ezt a plyt klnbz, kisebb mret ugrsok, gynevezett gtak tarktjk.
Az akadlyverseny (ms nven: steeplechase) abban tr el a gtversenyektl, hogy a plya az ellipszistl eltr vonalvezets is lehet, s magasabbak az akadlyok, de mg mindig gyorsasg szmt. A steeplechase elnevezs onnan szrmazik, hogy eredetileg nem erre a clra elksztett plykon, hanem kint, a szabad tren futottk, toronyirnyt, rkon-bokron, patakokon, folykon keresztl.
A cross country plyn mr techniks, szk fordulk is lehetnek, s jelents terepakadlyokat (svny, deszkakerts, kfal, vizesrok, szrazrok, stb.) kell tugrani a lovaknak. Az els bejegyzett akadlyversenyre 1752-ben az rorszgi Cork-ban kerlt sor, amikor a lovak 4,5 angol mrfld (7242,048 m) hosszsg cross country plyn mrtk ssze teljestmnyket.
Akadlyverseny (steeplechase)
Az ugrversenyek folyamn megtett tvolsgok versenyszmoktl fggen klnbz hosszsgak lehetnek, de mindenkppen lnyegesen nagyobb tvot tesznek meg a lovak, mint a skversenyek sorn.
Az akadlyverseny trtnelmi httere
1752-ben Cork grfsgban Buttevant s St. leger kzt kt r vadsz fogadsbl 7,2 km-t tett meg a lova htn - ez volt a vilgon az els akadlyverseny. Az akadlyversenyre vonatkoz els rsbeli feljegyzs 1792-ben klszlt Leicestershire-ben. A kezdeti vekben a sport rszvevi mg termszetes akadlyokat ugrattak t, s sajt maguk vlasztottk meg azt tvonalat. Alapjban vve a lovagls ekkor mg egyfajta vadszatnak szmtott, melynek a vgn nem vadat zskmnyoltak hanem, a kitztt djat igyekeztek megszerezni. 1911-ben Bedfordban kerlt sor az els olyan akadlyversenyre, ahol mestersgesen kialaktott plyn mrkztek.
Amatr versenyzk
A galopphoz hasonlan akadlyt versenyt is rendeznek amatrk szmra. A nevezs elfelttele, hogy azt a mindenkori zsokklub elismerje.
Norml krlmnyek kzt az amatr zsokk nemzetkzi meznyben indulnak. ezen tlmenen hivatsos zsokkkal is megmrkzhetnek.
Forrs: Lovasok.hu
tsbefut.hu
'Mary Gordon Watson: Lovak - Gabo knyvkiad, Budapest 2001
|