Lovastorna
Mr az korban is izgatta az embereket, hogy btorsgukat s gyessgket a vgtat lovon akrobatikus gyakorlatokkal bizonytsk.
A rgi Rmban pldul az ilyen feladatok a jmd ifjak lovagloktatsnak rszei voltak. A renesznszban a voltizs aztn nll sportgg fejldtt, nevt a francia befolysnak ksznheti (la voltige). A sportg jellegt az olasz voltigare sz is mutatja, melynek jelentse rpkdni. Ez kifejezi a lovon vgzett tornagyakorlatok knnyedsgt, a fel - s leugrsokat, hiszen a voltizs a lovagls s az akrobatikus torna tvzete.
ltalban lhton zenre vgrehajtott tornagyakorlatot jelent. Nmileg eltrhettek a sportg ma ismert gyakorlataitl a lovagkori tornagyakorlatok, m cljuk megegyez volt ezzel, a lovasok, esetnkben lovagok gyessgnek fejlesztst szolgltk.Csakgy, mint a 19. szzadban a magyar huszroknl, akik a lovon val ls javtsnak cljbl edzettk magukat hasonlkppen.
A 20. szzadban felvel voltizs 1920-ban s 1928-ban olimpiai sportg is volt. Napjainkban leginkbb a gyermekek sportja. A lovastorna kitn lehetsg arra, hogy jtkosan, szinte szrevtlenl tantsuk meg a gyereket bzni a lban. Mivel a gyakorlatok vgrehajtshoz tbb gyerek egyttes, jl sszehangolt munkjra van szksg, az edzsek kivl csapatpt alkalmak is egyben. A lval val els kapcsolatteremtshez a legkisebbeknek is nagyszer lmny. A gyerekek kiskorukban a lovat sok esetben egy l mszknak vagy jtsztrsnak tekintik, llnyknt kezelik a tornaszert, s nem csak egy eszkznek. Kzben megtanulnak bzni az llatban s megrtik, hogy nem elg fel - le ugrlni r, polni is kell. Ezenkvl a tornagyakorlatokban rendszer van, s vannak bizonyos szablyok, amiket be kell tartani. A voltizslovakat szeretettel gondozzk a gyerekek, mikzben megtanulnak bnni a lval, megtanuljk, hogy az pols s ellts ppolyan fontos, mint maga a sport.
A lovastornnl a lval val rintkezs folyamatosan testkzeli. Minden lovastornsz llandan tudatban van annak, mennyire fgg lova jindulattl s szorgalmtl. Ennek kvetkezmnye a hls s krltekint egyttlt.
A voltizs tulajdonkppen a lovagls elszobja, a l kzelsgt mr fiatalon elfogad s megszeret lovasok mozgskultrja s magabiztossga a ksbbiekben kitn alap lehet a sportszer lovaglshoz.
Rvid szablyismertets
A lovastorna – mint minden versenysport – pontosan rgztett szablyokon alapul. Csapat s egyni versenyeket rendeznek; egy csapat ht fbl ll, az egyni versenyben pedig kln rangsoroljk a ni s a frfi indulkat. Korhatr szerint ma mr junior (1*) s szenior (2*) versenyszmokat is definilnak mind a csapat, mind az egyni versenyben. A gyakorlatokat a versenyzk mindig zenre, egy 15 mter tmrj krn, bal kzen – idelis esetben – egyenletesen vgtz lovon hajtjk vgre. A lovat a kr kzepn ll futszraz irnytja, gy a voltizs az egyetlen olyan sportg, ahol az edz (futszraz) is aktv rsztvevje a versenynek. A versenyz, a l s a futszraz hrmas harmonikus egysge elengedhetetlen a jl kivitelezett gyakorlathoz.
A versenyeken mind a csapattagoknak, mind az egyni versenyzknek elszr a ktelez gyakorlatokat (felugrs, alapls, zszl, malom, oll, lls, lengs) kell bemutatniuk sorban egyms utn, sszekt elemek nlkl. A szabadon vlasztott gyakorlatokat (kr) a versenyzk sajt beltsuk szerint llthatjk ssze. A csapatkrkben mindig kt-hrom versenyz van egyszerre a lovon, a gyakorlatok nehzsgnek s vltozatossgnak csak a fantzia szab hatrt. Ekzben hrom pontozbr a lovon vgrehajtott gyakorlatokat, kett pedig a l teljestmnyt pontozza, 1-tl 10-ig.
A szabadon vlasztott gyakorlatok sorn a gyakorlatot pontoz brk kln pontot adnak a kr nehzsgi fokra, sszelltsra s kivitelezsre. A szablyok az 1-es (S), 2-es (M) s 3-as (L) nehzsgi fok gyakorlatok mellett riziks (R) gyakorlatokat is definilnak; ezek azok a gyakorlatok, amelyek vgrehajtsnak nehzsgt mr kptelensg tovbb fokozni. A vgeredmny a ktelez gyakorlatok s a krk pontszmnak tlagbl addik. Nemzetkzi versenyeken, vilgkupa fordulkon, Eurpa- s vilgbajnoksgokon dntt is rendeznek. A dntbe ltalban az els 12 csapat illetve a legjobb 15 ni s a legjobb 15 frfi versenyz kerl.
A dntben az egyni versenyzk – ktelez gyakorlatok helyett – gynevezett technikai krkkel indulnak, amelyben az t ktelezen vgrehajtand gyakorlatot (l nyakra trtn felugrs, hts tmasz, cignykerk, tsprga, l htn oldalirny lls) tetszleges sorrendben s tetszleges sszekt elemekkel mutathatjk be. Az t gyakorlat pontszmhoz hozzaddik az sszelltsnak, a kivitelnek s a l teljestmnynek a pontszma, ezek tlaga adja a technikai kr eredmnyt. Az egyni verseny dntje a szabadon vlasztott gyakorlatok ismtelt bemutatsval zrul. A legjobb 12 csapatnak a dntben mr csak a krt kell megismtelnie, gy alakul ki a vgs sorrend.
Forrs: Szilvsvradi Lovassport Klub Egyeslet
Lovasok.hu
|