Military
A lovastusa (military, hromnapos verseny) egy olyan lovas sportg, amely hrom rszbl ll: djlovaglsbl, termszetes akadlyokkal tzdelt tereplovaglsbl s djugratsbl. A lovastusa a legkomolyabb kihvst jelenti a lovassportok kztt, hiszen igen magas szint sokoldalsgot kvetel l s lovas rszrl egyarnt. A mai szablyok szerint a hrom versenyrszt hrom egyms kvet napon tartjk meg, s a lovasnak termszetesen mind a hrom rszt ugyanazzal a lval kell teljestenie. A sportg eredetileg a katonasghoz ktdik, a kikpzs s a versenyek sorn a lovak alapvet kpessgeit mrtk fel: az engedelmessget, a kitartst s az ugr kpessget. A lovastusnak az egyes orszgokban s adott korokban ms-ms volt a lebonyoltsi rendszere, napjainkban a hromnapos verseny az ltalnos.
Az utbbi idben llatvdk vltoz hevessggel tmadjk a lovastust. Szerintk a versenysorozat s az edzsek (valamint a nha tagadhatatlanul elfordul ldopping) krosan tlterhelik a versenylovak szervezett, ezrt a military betiltst kvetelik. A lovastusa hvei szerint a sportg hatrozottan s szervezetten vja az llatok egszsgt, a Nemzetkzi Lovas Szvetsg (FEI) szablyzatnak rtelmben minden versenyen a lovak s a lovasok biztonsga a legfontosabb szempont: a versenyek eltt s kzben is llatorvosok vizsgljk meg a lovakat, s a nem megfelel llapotban lv lovakat nem engedik elindulni, illetve a versenyszmok kzben a srlt vagy kimerlt paripkat eltiltjk a verseny tovbbi rsztl.
Trtnete
A lovastusa trtnett a 18. szzadi Poroszorszgig lehet visszavezetni, ahol kifejldtt az n. „Champagne” lovagls iskolja. Az iskola clja olyan katonalovak kikpzse volt, amelynek kzpontjban az engedelmessg, a gyorsasg, a fordulkonysg s a terepbiztonsg elsajttsa volt.
Az els – a maira emlkeztet szablyok szerinti – lovastusa versenyt Dublinban rendeztk meg, 1864-ben. A kvetkez vekben folyamatosan finomtottak a szablyokon, elszr a djugrats szerept nveltk a djlovagls rovsra, de a terepverseny szerepe megmaradt. Az els nemzetkzi lovastusa versenyt 1905-ben Belgium rendezte. A verseny neve Military International volt, innen szrmazik a military, a sportg sokig hasznlatban lv neve. Ezt kvette – viszonylag rvid id mlva – a sportg olimpiai bemutatkozsa az 1912. vi nyri olimpiai jtkokon, Stockholmban. A versenyen 11 orszg vett rszt, csupa katonatiszt. A terepversenyen, amely inkbb tvlovagls jelleg volt, meglehetsen hossz tvot, mintegy 60 km-t kellett lovagolni (4 ra alatt), a cross-ra 15 perc volt megadva. Az els igazn nagyszabs olimpiai versenyt az 1924-es prizsi olimpin rendeztk.
Az 1960-as rmai olimpin az „A” s a „C” getszakasz hossza 20 kilomter volt, a dimbes-dombos versenyplya (steeple) 3600 mter hossz, a cross 8100 mter volt, amit mg egy kb. 2 kilomteres jrgalopp kvetett (sszesen 34,6 km). A versenyen csak kevesen lovagoltk ki az sszes j pontot a versenyplyn (690 m/perc), mert takarkoskodni kellett a lovak erejvel. A cross-on egy rsztvev volt gyorsabb 570 m/perc-nl, a tbbiek 500 mtert s lassabb iramot mentek.
Az 1960-as vekben a terepviszonyok komoly vltozsa miatt 10 perces ktelez pihent vezettek be, aminek rvn a terep utols szakasza gyorsabb tempban lovagolhat (ennek sszes htrnyval egytt). Az olimpiai felttelek elszr 1984-ben, Los Angelesben vltoztak (16 km-es getszakaszok, 220 m/perces iram). A versenyplya 3105 mter, a cross 7410 mter (sszesen 26,5 km) volt.
Lebonyoltsa
A lovastusa hrom – egymstl meglehetsen eltr jelleg – versenyszmbl ll: djlovaglsbl, terepversenybl s ugrsbl. A versenyt hrom, egymst kvet napon bonyoltjk le, ugyanazon lval s lovassal. Az els napon djlovaglst rendezik, amelynek sorn a lovasok a szoksos djlovagl ngyszgben (2060 m vagy 2040 m) teljestik a rszversenyt. A brk az egyenslyt, a ritmust, a hajlkonysgot, a l engedelmessgt s a l s lovasa harmnijt rtkelik. Az eredmnyt hibapontokk alaktjk, gy, hogy a legjobb djlovagl programrt jr a legkevesebb hibapont.
A terepverseny ltalban kt szakaszbl ll: az els („A”) az n. kisget szakasz, a msik a „D”, vagyis terepakadly szakasz (cross). Az akadlyok szilrdan ptettek vagy thetek, s a termszetessg hatst kelt trgyakbl llnak (rudak, kfalak, svnyek stb.), vagy a termszetes krnyezet rszt kpezik (patakok, tavak, rkok stb.), valamint ezek kombincii. Az egyes szakaszok feladatait (iram, akadlyok stb.) a lovastusa-szablyzat tartalmazza. Az ellenszeglsrt, a lrl val leessrt s idtllpsrt hibapont jr. Buks vagy ngyszeri ellenszegls esetn kizrjk a versenyzt.
A verseny harmadik eleme az ugrversenyszm, amit a djugrats szoksos szablyai szerint brlnak el. Ebben a versenyszmban 500–800 mter hossz zrt plyn 10–14 120–130 centimteres ugrst kell teljesteni, melynek sorn a l ugrkpessge, idomtottsga s lovagolhatsga a meghatroz.
A lovastusa versenyt az a versenyz nyeri, aki a hrom versenynap sszestett legjobbja, azaz aki a legkevesebb hibapontot gyjti ssze.
Forrs: Military - Wikipedia
|